Patent başvurusu, uzun ve kapsamlı bir süreç gerektiriyor. Bu nedenle, patent başvurusu öncesi atılması gereken adımları bilmek, işlerin biraz daha kolay ve hızlı ilerlemesine yardımcı olabiliyor. 

Eğer geliştirdiğiniz ürün ya da teknoloji için patent almayı düşünüyorsanız, aşağıdaki temel adımları izleyerek bu süreci daha basit hale getirebilirsiniz.

Ürününüzü Anlayın

Patent başvurusu yapmadan önce, geliştirdiğiniz ürünü her yönüyle kavrayıp anlamış olmanız gerekiyor. “Ürününüzü yeni ve kullanışlı kılan yönler neler? Bu ürünü geliştirmenin başka yolları var mı? Geliştirdiğiniz ürün hangi ihtiyaçlara cevap veriyor?” gGibi soruların cevaplarını; erken aşamada, net bir şekilde vermeniz önem taşıyor. 

Ürününüzü Araştırın

Patentini almak istediğiniz ürün veya teknolojinin öncelikle bir yeniliğe ve özgünlüğe sahip olması gerekiyor. Bu nedenle başvuruda bulunmadan önce ürününüzle veya ürününüzün bazı bileşenleriyle ilgili yayın, broşür, patent başvurusu ya da daha önceden verilmiş bir patent olup olmadığını öğrenmek için kapsamlı bir araştırma yapmanız önem taşıyorkritik bir nokta. Bazı patent kuruluşları, ürününüzle ilgili olduğunu düşündüğünüz yayın ve belgeleri kendilerine sunmamanız haline patentinizi iptal edebiliyor.

Patent Türünüzü Seçin

Ürününüz için bir patent başvurusu yapmadan önce ilk olarak ne tür bir patente ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz gerekiyor. Oluşturduğunuz prototip henüz tüm deneme süreçlerini tamamlamadıysa geçici patent başvurusu yapabilir, gerekli deneme ve testlerin ardından asıl patent başvurusunda bulunabilirsiniz. Ürününüzün sadece tasarımsal anlamda korumaya alınmasını istiyorsanız tasarım patenti almayı deneyebilir veya tüm kullanım ve çalışma şekillerinin korunmasını istiyorsanız faydalı patent başvurusunda bulunabilirsiniz.

Patent Başvurunuzun Taslağını Hazırlayın

Patent başvuruları yeterince dikkatli ve özenli hazırlanmadığında teknik ya da resmi nedenlerle iptal edilmeleri mümkün olabiliyor. Bu nedenle, ilk olarak gerekli kılavuz ve belgeleri dikkatlice okuduğunuzdan emin olun. Ardından başvurunuz için ilk olaraköncelikle bir taslak oluşturun ve bir kontrol listesi oluşturun. Listedeki tüm maddeleri tamamladığınızdan emin olmak için taslağınızı en az 3 kez kontrol edin. Eğer yapabiliyorsanız, bu süreçte bir uzmanla anlaşmanız ve takibi onun gerçekleştirmesini sağlamanız da başvurunuzun eksiksiz olarak hazırlanmasına yardımcı olabilir.

Resmi Yanıtı Beklerken Gerekli Hazırlıkları YapınTamamlayın

Patent ofisinden resmi yanıtın gelmesi, genellikle bir yıl veya daha fazla sürebiliyor. Gelen yanıtlar ise zaman zaman ürününüzün özgün ve size ait olduğunu kanıtlamanız gereken yeni bir sürecin başlangıcı olabiliyor. Bunun için gerekli hazırlıkları önceden yapmak önem taşıyor. Ancak yine de böyle bir durumla karşılaştığınızda, kendiniz uğraşmak yerine bir uzmandan yardım almak, sürecin hızlanmasına yardımcı olabiliyor. 

Ayrıca patentinizin beklemede olduğu süreçte, ürününüzü lisanslamak istediğiniz şirketleri araştırabilir ve iletişime geçmeye başlayabilirsiniz.

Kaynak: https://www.legalzoom.com/articles/how-to-get-a-patent-in-5-steps 

Yazar Hakkında

Paylaşım
Close