Son birkaç yılda yapay zekâ, bir kavram olmaktan çıkıp hayatımızın içindeki bir gerçekliğe dönüştü. Yapay zekâda yaşanan gelişmeler, hemen her sektörden şirketi, iş süreçlerini daha kolay ve hızlı hale getirmek için bu teknolojiden yararlanmaya itiyor.

Önceki yıllarda, yapay zekâ yalnızca büyük ölçekli şirketlerin faydalanabileceği bir teknoloji olarak algılansa da yaşanan hızlı gelişmeler sonucu artık girişimlerin ve küçük ölçekli şirketlerin de üretkenlik, yetenek, karar verme gibi konularda kendilerini hızlandırmak ve geliştirmek için yapay zekâdan faydalanabilecekleri çeşitli yollar bulunuyor.

Pazarlama

Veriler, sürekli gelişen bir iletişim ortamında potansiyel müşterilere ulaşmanın anahtar yolları arasında yer alıyor. Girişimcilerin bunu yapabilmesi içinse yapay zekâ araçları, oldukça kullanışlı olabiliyor. Yapay zekâ, ulaşmak istediğiniz kitleyi hedeflemeniz veya hedeflenen bir pazarlama kampanyası için ayrıntılı müşteri kişilik profilleri oluşturmanız, reklam fırsatlarını analiz ederek hedef kitlenizi bulmanız ve reklam vermeniz gibi konularda girişiminize destek sağlayabilir.

Akıllı Analiz

Yapay zekâ ile büyük verileri analiz edebilir, işinize ve eylem planınıza ilişkin gerçek zamanlı içgörüler elde edebilirsiniz. Böylece akıllı analiz yoluyla ortaya çıkan fırsatları belirleyebilir, iş süreçlerinizi daha çevik ve proaktif hale getirebilirsiniz.

Yapay zekâ aynı zamanda, girişiminiz için olası sorunları önceden tahmin edebilir ve size bu sorunu önlemek veya gerçekleşmesi halinde daha hızlı harekete geçebilmeniz için zaman kazandırmış olur.

Geliştirilmiş Müşteri Deneyimi

Girişiminize daha fazla müşteri çekerek işinizi büyütmenin yolu, onlara kusursuz bir müşteri hizmeti ve deneyimi sunmaktan geçiyor. Yapay zekâ ise sohbet robotlarının kullanımı da dahil olmak üzere çeşitli yollarla birinci sınıf müşteri desteği sağlanmasına olanak sunuyor.

Yapay zekânın girişimler için bir başka avantajı ise üst düzey müşteri deneyimi yaratarak maliyetleri azaltması oluyor.

Pazar İstihbaratı

Özellikle hedeflediği sektöre yeni giriş yapmış girişimlerin, kendilerini pazarda en doğru şekilde konumlayabilmek amacıyla rakiplerinin hareketlerini sürekli olarak takip etmeleri gerekiyor. Yapay zekâ teknolojisi ise birden çok veriyi aynı anda analiz ederek rakipler hakkındaki her türlü bilgiyi ve eyleme dönüştürülebilir içgörüyü elde etmenize yardımcı olabiliyor.

Akıllı Otomasyon

Şirketlerin iş süreçlerini otomatikleştirebileceği ve değiştirebileceği çok sayıda iş akışı motoru bulunuyor. Yapay zekâ tabanlı akıllı sistemler, şirketlerdeki davranışları ve kalıpları öğrenebiliyor, süreçleri otomatikleştirebiliyor, inceleyip gerekli önerilerde bulunabiliyor. Bu sayede süreçler daha hızlı, kolay ve verimli hale gelebiliyor.

Kaynak:

https://blog.rebellionresearch.com/blog/5-ways-for-startups-to-take-advantage-of-ai

https://www.forbes.com/sites/nealtaparia/2021/02/11/5-ways-for-startups-to-take-advantage-of-ai/?sh=798af66b51a5

 

Yazar Hakkında

Paylaşım
Close