Pandemi ile birlikte etkisi artan uzaktan çalışma trendinin, gelecekte de popülerliğinin koruyacağı öngörülüyor. Dünyadaki pek çok şirket, tamamen uzaktan ya da hibrit çalışma şekline dönerken, yeni kurulanlar da bu sisteme uyum sağlayacak iş modelleri geliştiriyor ve iş modeline bu yeni düzeni entegre ediyor.

Eğer siz de remote bir girişim kurmayı düşünüyorsanız, bu adımları takip edebilirsiniz.

İyi Araçlara Yatırım Yapın

Remote bir girişim kurarken, öncelikle ekibinizle iletişim ve iş birliğinize yardımcı olacak, iyi araçlara yatırım yapmanız önem taşıyor. İyi bir yazılım çözümü, farklı ekipleri yönetmek için zaman kazanmanıza ve iş akışlarının daha sağlıklı ilerlemesine yardımcı olabilir. Bunun için işlerin son teslim tarihini takip etmenize ve kaydedilen ilerlemeleri takip etmenize olanak sağlayacak proje yönetim araçlarını araştırabilirsiniz. Ayrıca çalışan maaşları ve diğer giderlerin takibi için kullanabileceğiniz hesaplama araçları da kullanabilirsiniz. Ancak elbette, kullanacağınız yazılım araçlarını; iş modelinize ve girişiminizin gereksinimlerine göre sizin belirlemeniz gerekiyor.

Doğru Kişileri İşe Alın

Girişiminizi kurarken, çalışacağınız kişileri seçmek de büyük önem taşıyor. İşe alımlarınızı da uzaktan görüşmeler sonucu yapacağınız için bu süreç daha da önem kazanıyor. Görüşmeleriniz sırasında, son teslim tarihleri konusunda titiz ve dikkatli olduğunuzu ve hassasiyetinizi  görüştüğünüz kişilere mutlaka belirtin. Birlikte çalışacağınız kişilerin, uzaktan çalışma konusunda deneyimli ya da eğitimli olduğundan emin olun.

İletişime Önem Verin

Remote bir girişim kurmak ve yönetmek söz konusu olduğunda, ekibinizle aranızdaki iletişimin sağlıklı ve son derece net olması gerekiyor. Ekibinizin yaptığı iş ve neyi, neden yaptıkları konusunda güncel olmaya özen gösterin. Ancak bu iletişimin, ekibinizdeki kişilerin kendilerini sürekli takip ediliyormuş gibi baskı altında hissetmelerine neden olmasına da izin vermeyin.

İş Planınızı Oluşturun

Bir girişim kurarken, iş planı oluşturmak önem taşıyor ancak remote bir girişim kuruyorsanız, iş planının önemi daha da artıyor. Çözmek istediğiniz sorunları, bu konuda nasıl ilerlemeyi planladığınızı, hedeflerinizi, hizmet verdiğiniz sektörü ve fiyatlandırmanızı yansıtan iş planınızı hazırladıktan sonra bu planı ekibinizle doğru şekilde paylaştığınızdan emin olun. Gerekirse tüm ekibin bir araya geleceği online bir toplantı organize ederek, herkesin bu planı ve üzerine düşen görevleri net bir şekilde anlamasını sağlayın.

Güçlü Bir Çalışma Politikasına Sahip Olun

İşlerinizi verimli bir şekilde yürütebilmek için güçlü bir uzaktan çalışma politikasına ve planına sahip olmanız gerekiyor. Ekibinizi kurduktan sonra; iletişimin nasıl ilerlemesini istediğiniz, çalışanların yanıt verme hızı ve beklediğiniz işin kalitesi gibi konuları içeren bir çalışma politikası geliştirebilirsiniz.

Ayrıca çalışma süreleriyle ilgili gerekli kararları almanız da önem taşıyor. Girişiminizin belli mesai saatleri mi olacak ya da esnek şekilde mi çalışacaksınız gibi konularda kararlarınızı önceden vermiş olmanız hem işlerin yürümesi hem de çalışanlarınızın motivasyonu açısından size yardımcı olur.

Sanal Bir İş Adresi Edinin

Girişiminizi kurduktan sonra sıra, bir iş adresi edinmeye geliyor. Ofis adresi olarak gösterebileceğiniz herhangi bir yer yoksa sanal bir iş adresi sahip olabilirsiniz. Böylece fiziksel postalarınızı rahatlıkla alabilirsiniz.

Kaynak: https://www.startupguys.net/build-a-startup/

Yazar Hakkında

Paylaşım
Close