EPFL ve Imperial College Araştırmacılarından Yönlendirilebilir Yumuşak Robotlar

EPFL ve Imperial College araştırmacıları, optik lif üretmek için kullanılan yöntemlerden ilham alarak optik algılama ve sıvıların hedefli dağıtımı gibi işlevleri gerçekleştirebilen, gelişmiş hareket kontrolüne sahip, lif tabanlı ve yumuşak bir robot geliştirdi.

Lifleri, fiber optik kablolar üretmek için yaygın olarak kullanılan termal çekme işlemiyle oluşturan araştırma ekibi, robotları çok işlevli bir katater şeklinde tasarladı. Uzaktan yönlendirilebilen robotlar, yarı otonom kontrol yoluyla kendi yolunu bulabiliyor ve vücut içinde dolaşırken yörüngesindeki engelleri algılayıp bunlardan kaçınabiliyor. Ekip, yumuşak olmaları sayesinde hassas vücut dokularına zarar vermeyen robotların, hedeflenen bir bölgeye ilaç taşıma ve görüntüleme gibi işlemler için oldukça faydalı olacağını ifade ediyor.

Araştırmacılar Sıfır Emisyonlu Havacılık Yakıtı Üretmek için Yeni Bir Yöntem Geliştiriyor 

Worcester Politeknik Enstitüsü’ndeki (WPI) bir araştırma ekibi, uçakların havadan karbondioksit çekmesiyle net sıfır emisyonlu havacılık yakıtı üretimine olanak sunan yeni bir yöntem geliştirdi.

Araştırma ekibinin; “geleneksel jet yakıtına benzer özelliklere sahip ancak daha küçük karbon ayak izi olan bir biyoyakıt” olarak tanımladığı yeni yakıt; magnezyum ve hidrojenden oluşan kimyasal bir bileşen olan magnezyum hidritin, hidrokarbon yakıtla karıştırılarak karbondioksit, su buharı ve magnezyum oksit nanopartikülleri üretmek için yanmasıyla ortaya çıkıyor. Ekip, yakıtın günümüzde kullanılan diğer jet yakıtlarından %8’e kadar daha fazla menzile sahip olduğunu ifade ediyor.

Cornell Üniversitesi Araştırmacıları El Yazısı ve Eskizleri Koda Dönüştüren Bir Programlama Aracı Geliştirdi

Cornell Üniversitesi araştırmacıları, kullanıcıların el yazısı veya eskizlerini bilgisayar koduna çevirmesine olanak sunan bir programlama arayüzü geliştirdi. Notate adı verilen arayüz; dijital defter kullanıcılarının, geleneksel bilgisayar kodu satırları içinde çizim tuvalleri ve el yazısı diyagramları açmasına olanak tanıyor.

Arayüz; el yazısı ve metinsel programlama bağlamları arasında bağlantı kurabilmesi için bir derin öğrenme modeliyle destekleniyor. Araştırma ekibi; çizim tabletlerinin yaygın olarak kullanılmaya başlandığı günümüzde, yapay zekâ destekli ve kalem tabanlı kodlamanın gelecekte pek çok yeniliğin kapısını açabileceğini ifade ediyor.

 

Kaynaklar:

https://techxplore.com/news/2022-11-steerable-soft-robots-medical-applications.html

https://www.wpi.edu/news/wpi-researchers-create-method-making-net-zero-aviation-fuel

https://www.sciencedaily.com/releases/2022/11/221128140414.htm

 

 

 

 

Yazar Hakkında

Paylaşım
Close