Herkese merhaba! İTÜ Çekirdekli girişimciler, Öneriyor serimiz aracılığıyla kendilerini motive eden sözleri, takip ettikleri platformları, sektörleriyle ilgili trendleri ve daha birçok şeyi bizimle paylaşıyor! Girişimcilik yolunun henüz başındaysanız, bu yolda sorularınız ya da ilham almak istediğiniz noktalar varsa bu serimiz tam size göre! Bu hafta, ileri Dönüşüm ve sürdürülebilir tekstil teknolojisi sunan Babycord‘un Kurucu Ortağı Yağız Andıç bizimle önerilerini paylaştı.

Kendinize sık sık hatırlattığınız, sizi motive eden bir cümle var mı?

“Dünya’yı birlikte dönüştürebiliriz.”

Girişimcilik serüveninizde size ilham veren kitaplar oldu mu ve hangileri?

Çöl Gezegeni Dune, Atlas Shrugged, Zero to One

Sizce 2023’de sektör trendleri neler olacak?

Başta Tekstil sektörü olmak üzere tüm sektörlerde sürdürülebilirlik kavramı, yapılan işin temel taşlarından biri haline gelecek. Tekstil sektörü özelinde; Slow Fashion’ın pazar payı anlamında kazandığı ivmeyi sürdüreceğini, doğaya ve insana duyarlı ürünlere talebin hızla artmaya devam ettiğini göreceğiz. Üretimde elektrik, su ve kimyasal madde tüketimini ciddi miktarda azaltabilen markalar öne çıkacak. Büyük markaların hegemonyası yavaş yavaş çözülürken, etik ve çevre dostu üretim yapan Designer markalar pazarda ağırlığını artıracak.

Girişiminiz için ilk adımı atmaya ne zaman ve nasıl karar verdiniz?

Pandemi döneminde evlere kapandığımızda İstanbul’un üzerindeki devasa hava kirliliği birkaç haftalığına gözle görülür şekilde azalmıştı. Bu durum bana, mevcut tüketim alışkanlıklarımızın ve yaşam tarzımızın bu şekilde devam edemeyeceğini ve değişmesi gerektiğini çarpıcı şekilde hissettirdi. O dönemde; doğa dostu, insana faydalı ve başarılı bir iş fikri üretmek için çalışmaya başladım. Ardından şu an ortağım olan Tuğse ile bu konuyu görüşerek, onun sürdürülebilir üretim konusundaki tutkusunu, fikirlerim ile birleştirerek Babycord’u hayata geçirdik.

Girişimcilik yolunda İTÜ Çekirdek size neler kattı?

 Mentör desteği, girişimcilik eğitimleri ve geri bildirimleri ile, iş modelimizi daha akıllı geliştirmemize olanak sağladı.

Sizce başarıya ulaşmanın yolu ya da yolları neler?

 Girişimci ne yapmak istediğine karar vermiş ise;

  1. Kendin üretmek,
  2. Ürettiğin şeye hakim olmak,
  3. Müşterini tanımak,
  4. Müşterine ulaşmak.
  5. Öğrenen bir organizasyon içerisinde bu dört maddeyi sürekli geliştirmek.

 

 

Yazar Hakkında

Paylaşım
Close