Herkese merhaba! İTÜ Çekirdekli girişimciler, “Öneriyor” serimiz aracılığıyla kendilerini motive eden sözleri, takip ettikleri platformları, sektörleriyle ilgili trendleri ve daha birçok şeyi bizimle paylaşıyor! Girişimcilik yolunun henüz başındaysanız, bu yolda sorularınız ya da ilham almak istediğiniz noktalar varsa bu serimiz tam size göre!

Bu hafta, yapay zekâ destekli çözümleri ile tüm geri bildirimlerinizi, çevrimiçi incelemelerinizi ve müşteri verilerinizi tek bir platformda otomatik olarak toplayarak; müşteri beklentilerini ve ihtiyaçlarını değerlendirmenize olanak tanıyan TheClico’nun Kurucu Ortağı Büşra Alasya bizimle önerilerini paylaştı.

theclico kurucu ortak

Kendinize sık sık hatırlattığınız, sizi motive eden bir cümle var mı?

“Yalnızken çalış, üzgünken çalış, mutluyken çalış, onlar eğlenirken çalış. Bu seni her zaman bir adım önde tutacak.”

Sosyal medyada denk geldiğim bu cümle beni her zaman motive ediyor. Sık sık açıp okuyorum.

Girişimcilik serüveninizde size ilham veren kitaplar oldu mu ve hangileri?

İki kitap ismi verebilirim. İlki; Cal Newport’un Pür Dikkat kitabı. Diğeri ise 80/20 Kuralı, Richard Koch.

İzlediğinizde sizi motive eden filmler hangileri?

Cast Away, The Imitation Game, Dead Poets Society beni her izlediğimde motive eden filmler.

Sizce 2022’de sektör trendleri neler olacak?

2020’de pandeminin başlamasıyla birlikte her sektörde büyük bir değişim yaşandı. Bu değişimlerin odak noktasında hangi sektör olursa olsun müşterinin sesini duymak ve duyurmak hayati bir önem taşıyor. Bu sebeple 2022 yılında da müşteri deneyimi ve müşteri iç görü konularının bütün sektörlerin kilit taşı olacağını düşünüyorum.

Rol model olarak gördüğünüz kişi ya da kanaat önderleri var mı?

Girişimcilik dünyasından değil ama bilim dünyasında Alan Turing’in azmi ve kararlılığı beni her zaman çok etkilemiştir. Kendisini rol model olarak görüyorum diyebilirim.

TheClico olarak, girişiminiz için ilk adımı atmaya ne zaman ve nasıl karar verdiniz?

Üniversite son sınıfta bitirme projemi yapay zekâ ile ilgili bir konu üzerine yaptıktan sonra “Acaba bu sektörde kendi projelerimi yapıp ilerleyebilir miyim?” düşüncesi oluşmaya başladı. Kendi projelerim üzerinde devam ederken Kodluyoruz Veri Bilimi Bootcamp sayesinde tanıştığım şu anki kurucu ortak olan arkadaşlarımın üzerinde çalıştıkları proje fikri beni çok heyecanlandırdı. Ardından ben de ekibe dahil oldum ve çalışmalarımızı hızlandırdık. TheClico’nun temelleri de bu şekilde atılmış oldu.

theclico_gorsel

Girişimcilik yolunda İTÜ Çekirdek size neler kattı?

İTÜ Çekirdek ailesine fikir aşamasında girdiğimiz süreçten bugüne sağlam adımlarla ilerleme fırsatı yakaladık. Burada İTÜ Çekirdek’in gerek mentor gerek iş planı gerek de motive etme konusunda inanılmaz destekleri oldu. Big Bang 2021 ile birlikte önemli kurumlardan çeşitli hibe destekleri aldık. Şu anda da hizmetlerimize TheClico olarak devam ediyoruz.

Sizce başarıya ulaşmanın yolu ya da yolları neler?

İlk adım her zaman hayal etmek. Hayal edemediğimiz bir hedefin gerçekleşme ihtimali bana çok az geliyor. Hayal ettikten sonra da güzel hazırlanmış bir plan ile çok çalışma ile başarıya er ya da geç ulaşılacağını düşünüyorum. Tanıştığım her insanı içtenlikle dinlemeye ve önerilerini her zaman dikkate almayı önemli buluyorum. Özellikle sektörde uzun yıllar deneyim kazanmış insanların önerilerini dikkate alarak yapacağım hataları minimize etmeye çalışıyorum.

Yazar Hakkında

Paylaşım
Close