JAPON EKİP, SİVRİSİNEK ANTENİNDEN KANSER DEDEKTÖRÜ GELİŞTİRDİ

Japon bilim insanları, yaklaşık 100 çeşit koku alıcısına sahip sivrisineğin koklama duyusuyla kanser dedektörü geliştirdi. 10 yıl içerisinde kullanılmaya sunulacak olan teknolojin aynı zamanda düşük maliyetle piyasaya sürülmesi hedefleniyor.

ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK İLE İLK AMELİYAT
İsrail’deki bir hastanede 3 boyutlu yazıcı ve artırılmış gerçeklik uygulaması kullanılarak bir göz ameliyatı gerçekleştirildi. Yüzünden yaralanan bir hastanın sol göz yuvasındaki çatladığın neden olduğu çift görme ve asimetri gibi birtakım problemlerin giderildiği operasyonda göze estetik olarak da müdahale edildi.

Hastanın tomogrofisi üzerinden göz yuvası birebir kopya edildikten sonra, hologram lens kullanan bir doktor tarafından hastanın kafatası ve levha tasarımı eşleştirilerek, 3 boyutlu yazıcıdan elde edilen parçanın hastanın göz yuvasına yüzde yüz kesinlikle oturtulması sağlandı.

SESLİ SOSYAL MEDYA UYGULAMASI CLUBHOUSE

Geçtiğimiz yıl Silikon Vadisi’nde hayata geçirilen ve kullanıcılarının yalnızca davet üzerinden erişim sağlayabildiği sesli sosyal medya uygulaması Clubhouse son dönemde Türkiye’de de oldukça sıkça konuşulmaya başlandı.

Kullanıcıların halihazırda platformu kullanan bir kullanıcıya verilen davetiye haklarıyla giriş yapabildiği uygulamada kullanıcılar sohbet odalarında buluşuyor ve yalnızca sesle iletişim kurabiliyor. Konuşma isteyen kullanıcının uygulama aracalığıyla söz istemesi gereken uygulama şimdilik yalnızca iOS uyumlu cihazlarda kullanılabiliyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close