Elektrikli Cihazları Şarj Eden Rüzgar Türbini Geliştirildi

Portatif rüzgar türbini Shine ile rüzgar enerjisinden yararlanarak elektronik cihazları şarj etmek mümkün hale geliyor. Ultra kompakt bir yapıya sahip Shine, iki dakikadan kısa süre içinde kurulabiliyor ve kullanım sonrası, ufak bir su şişesi boyutuna gelecek şekilde katlanabiliyor.

Dahili lityum-iyon bataryası ile daha sonra kullanmak üzere enerji depolayabilen Shine, bu enerji ile 4 adet telefonu tamamen şarj edebiliyor.

Diyabet Hastaları için Biyobaskılı Pankreas Tasarlandı

Diyabet üzerine uzun yıllardır çalışan bilim insanları, bu hastalığa karşı yeni bir tedavi yöntemi geliştirdi. Bilim insanları, biyobaskı yöntemiyle üretilecek bir pankreasın diyabet hastalığına çare olabileceğini düşünüyor.

Bu yöntemde, tüm canlı dokular ve kan damarları bir biyoyazıcı aracılığıyla bastırılıyor ve bu işlem yaklaşık 30 sn. sürüyor. Pankreas, üretim işleminin ardından, hastaya naklediliyor ve vücuttaki insülin seviyesinin düzenlenmesine yardımcı hormonların salgılanmasına yardımcı oluyor.

Teknoloji Firmaları, Uzaktan İzleme Yöntemiyle Bal Arılarını Korumayı Hedefliyor

ABD’de her yıl; iklim değişikliği, ilaçlama, parazit gibi çeşitli sebeplerden dolayı arı kovanları ve kolonileri yok oluyor. Bu durum, var olan en eski endüstrilerden biri olan arıcılığın ve arıların geleceğini korumak isteyen bazı teknoloji firmalarının çeşitli yöntemler hayata geçirmesini sağladı.

Bu yöntemlerden biri de uzaktan izleme. Boston’lı bir firma; çatılar, bahçeler gibi çeşitli ticari ve özel alanlara kurduğu arı kovanlarındaki kolonilerin sağlığını izleyen ve kaydeden bir yazılım geliştirdi. Arılardan alınan veriler, Harvard Üniversitesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki araştırmacılarla paylaşılıyor ve arıların durumunu anlamalarına yardımcı olmak amacıyla kullanılıyor.

 

 

Kaynaklar:

https://mashable.com/video/shine-wind-turbine/?utm_medium=onsite&utm_source=internal

https://interestingengineering.com/video/a-bioprinted-pancreas-could-spell-the-end-for-diabetes https://www.bbc.com/news/business-57397182

 

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close