İnsanları San Francisco’dan Los Angeles’a yarım saati biraz aşkın bir sürede götürecek bir ulaştırma sistemi kurmak nereden bakarsanız bakın zor bir iş. Hyperloop Transportation Technologies (HTT) isimli girişim ise bunu başarmaya çalışmanın yanı sıra, tüm Avrupa’yı bu yeni nesil ulaştırma sistemiyle birbirine bağlamak istiyor.

Avrupa’yı birbirine bağlayacak Hyperloop sisteminin temelleri ise Çek Cumhuriyeti’nin ikinci büyük şehri Brno’da atılıyor. Sistem ilk etapta Çek Cumhuriyeti ile Slovakya’yı birbirine bağlayacak.

Brno ile Bratislava şehirleri arasına kurulacak olan Hyperloop hattı yalnızca bir başlangıç. HTT yayınladığı basın bülteninde, gelecek planlarında Prag’ın da yer aldığını belirtiyor.

Hyperloop (Hiperdöngü), saatte 800 km hıza ulaşabilen yüksek hızlı trenlerin tüpler içerisinde seyahat etmesini öngören ve Elon Musk’ın SpaceX’i tarafından ortaya atılan bir konsept. Bu alanda öne çıkan girişimlerin başında gelen HTT, devletler ile anlaşmalar yaparak küresel bir Hyperloop rotası kurabilmek istiyor.

HTT CEO’su Drik Ahlborn, devletler ile birlikte çalışmanın Hyperloop konsepti için kritik olduğunu çünkü ulaşım sisteminin uygulanacağı ülkelerde yeni yasal düzenlemelerin gerçekleştirilmesine gerek duyulduğunu belirtti. Slovakya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde HTT ile hükümet mercileri arasındaki ilişkinin olumlu ve yapıcı olduğunu da belirtmekte fayda var.

HTT, eski NASA ve Boeing yöneticileri tarafından, günümüz ulaşım şekillerine daha verimli, daha çevreci ve daha hızlı bir alternatif olan Hyperloop konseptini hayata geçirmek için kurulmuş bir girişim.

Hyperloop’un tercih edilen bir ulaşım şekline dönüşüp dönüşmeyeceği hâlâ belirsizliğini koruyor. Fakat küresel popülasyonun artışı ve küresel ısınma etkilerinin artışı, daha çevre dostu ulaşım şekillerinin benimsenmesini zorunlu kılabilir. Küresel Hyperloop rotaları ise tam ihtiyaç duyacağımız çözümlerden biri olabilir.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close