Google’ın 2014 yılında satın aldığı yapay zeka şirketi DeepMind, satranç ve GO oyunlarındaki başarılarından sonra sağlık alanında da kendini kanıtlamayı başardı. Şirketin geliştirdiği yapay zeka, göz hastalıklarının teşhisi konusunda uzman doktorlara yakın bir başarı oranı yakaladı.

DeepMind sağlık alanına uyarladığı yapay zekasını İngiltere’deki Moorfields Göz Hastanesi ile işbirliği içinde geliştirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde yayınladığı ilk test sonuçları da epey umut verici.

Bilim dergisi Nature Medicine’de de yayınlanan çalışma, yapay zekanın 50’den fazla görme bozukluğunu yüzde 94 oranında doğru teşhis ettiğini gösteriyor. Yapay zeka aynı zamanda hangi hastanın tedavisinin öncelikli olduğu konusunda da tavsiyede bulunuyor. Üstelik önerdiği teşhis ve tedavi kararına hangi yollarla ulaştığını da aktarıyor.

DeepMind makine öğrenme algoritmalarını eğitmek için görme kayıplarına yol açan hastalıkları tanımlamaya yardımcı olacak binlerce anonimleştirilmiş göz taraması kullandı. Hastaların görme bozukluklarına ilişkin veriler makine öğrenme sistemi tarafından analiz edildi.

Yapay zeka 3D taramalarını optik koherans tomografi (OCT) yöntemiyle gerçekleştirdi. Gözün iç yüzeylerine kızılötesi ışık vererek gerçekleştirilen yöntem, dokuların 3 boyutlu görüntüsünü oluşturuyor. OCT taramaları, göz hastalığının erken teşhisinde çok önemli bir tıbbi araç olarak değerlendiriliyor.

Sistem, 7.500 hastadan 15.000 OCT taraması alarak eğitildi. Sistem bu taramaların yanı sıra doktorların tedavi yöntemleriyle de beslendi. Böylece gözün farklı anatomik unsurlarını ilk olarak nasıl tanımlayacağını öğrendi ve ardından taramaların gösterdiği çeşitli hastalık belirtilerine dayanarak klinik tedavi yöntemi önerdi. Yapay zeka, 8 uzman doktordan oluşan grupla yüzde 94 oranında aynı kararı verdi.

Göz hastalıklarının oküler taramalardan teşhis edilmesi, doktorlar için karmaşık ve zaman alıcı bir işlem. Ayrıca yaşlanan küresel nüfus, göz hastalıklarının daha yaygın hale gelmesi ve sağlık sistemlerinde yükün artması anlamına geliyor. Bu noktada yapay zeka ideal çözüm olarak görünüyor. Yapay zeka hem hastalıkların erken teşhisi ve tedavisi için hem de doktorların işini kolaylaştırmak için önemli bir rol üstlenebilir.

Yapay zeka gerçek hastaları teşhis etmek için hastanelerde kullanılmadan önce, klinik testlerden geçerek yetkili mercilerden onay almak zorunda. DeepMind bunun 3-5 yıl içinde gerçekleşmesini hedefliyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close