Sosyal medya devi Facebook, 2018 başında yayınladığı bir açıklama ile uygulamaları içinde kripto para ve ICO reklamlarını yasakladığını kamuoyuna bildirmişti. Bu haberin üzerinden henüz çok uzun bir süre geçmemişken şimdi de Google haziran ayı itibariyle kripto para ve ICO tanıtımı yapan reklamları tamamen yasaklayacağını duyurdu.

Google bu kararın diğer riskli finansal ürünleri de yasaklayacak güncellemenin bir parçası olduğunu açıkladı. Google’ın yeni politikası gereğince kripto parayla direkt ilgili veya bağlı kuruluşlar reklamlarında kripto para ile ilgili içerik gösteremeyecek.

Ancak şu an Google’da arama kısmına “Bitcoin” yazarsanız üst sıralarda göreceğiniz şey yine kripto paralarla ilgili reklamlar olacak. Çünkü yeni politika henüz geçerli değil ve eski sistem haziran ayına dek devam edecek.

Google’ın bu ani kararı almasında Facebook’un ocak itibariyle aldığı ve uygulamaya koyduğu kripto para yasağının büyük etkisi var.

Bloomberg’e göre ise Facebook’un bu yasağı aslında kesin olarak geçerli değil. Bloomberg, Bitcoin kelimesindeki o harfinin yerine sıfır yazıldığında bu yasağın delinebildiğini iddia ediyor. Bloomberg’in bu iddiası karşısında Facebook sessiz kalırken Google sözcüsü kendilerinin bu tarz hataları çözmek istediklerini dile getirdi.

Google Sürdürülebilir Reklam Direktörü Scott Spencer şirketin yeni politikasıyla ilgili olarak kripto paraların gelecekte nasıl bir rol üsteleneceği hakkında bir öngörüye sahip olmadığını ancak kullanıcılarının zarar görmemesi için dikkatli olmak zorunda olduklarını dile getirdi.

Google yayınladığı bir blog yazısında şirket politikalarını ihlal eden 3,2 milyardan fazla reklam olduğunu duyurdu. Scott Spencer web başta olmak üzere tüm reklamları iyileştirmenin kendileri için her zaman en önemli sırada yer alacağını ve öncelikli olduğunu belirtti.

Bitcoin başta olmak üzere diğer tüm kripto para birimleri şu an ucu bucağı olmayan bir deniz gibi. Hükumetlerin çoğu ise ekonomik sebeplerden ötürü bu konuda diğer tarafta olmayı tercih ediyor. Hindistan Bitcoin’i yasal olarak kabul etmediği ifade etmişti. Çin ise daha önce de belirttiğimiz gibi kripto para birimlerini tamamen çökertmek istiyor.

Teknoloji dünyasında adı geçen önemli markaların (Facebook, Instagram, Google, Twitter vb.) birbiri ardına kripto paraya savaş açmaları, bu para biriminin geleceğini nasıl belirleyecek bunu önümüzdeki günler gösterecek.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close