Leeds Üniversitesi Mühendisleri Akciğer Tüplerinden Geçebilecek Boyutta Manyetik Dokunaçlı Robot Geliştirdi

 Leeds Üniversitesi STORM Laboratuvarı mühendisleri, akciğer tüplerinden geçebilecek boyutlarda yeni bir robotik sistem geliştirdi. “Manyetik dokunaçlı robot” olarak tanımlanan robot, yaklaşık iki milimetre çapında ve bir tükenmez kalem ucunun iki katı büyüklüğe sahip.

Seksen milimetre uzunluğunda, birbirine bağlı bir dizi silindirik parçadan oluşan robotun üretiminde; küçük manyetik parçacıklara emprenye edilmiş, yumuşak elastomerik (kauçuk benzeri) bir malzeme kullanıldı.

Çalışma ekibi; geliştirdikleri cihazın, akciğerin ulaşılması zor bölümlerinden doku örneği almada ve robotik kolonoskopide kullanılmasını hedefliyor.

Stanford Üniversitesi Araştırmacıları 3D Baskı Tekniği ile Organ Üretimi için Çalışıyor

Stanford Üniversitesi biyomühendislerinden oluşan bir araştırma ekibi; gelişmiş 3D baskı tekniklerini kullanarak canlı hücrelerden oluşan, macun kıvamındaki bir malzemeyi insan vücuduna nakledilebilecek organlara dönüştürmek üzerine çalışıyor.

Çalışma henüz istenen seviyeye gelmemiş olsa da ekip, “organoidler” adı verilen yoğun hücre kümeleri oluşturarak baskı sürecini hızlandırmak için çalışıyor. Genetiği değiştirilmiş kök hücreler, bir santrifüje koyarak kümeler oluşturuluyor ve böylece macunsu bir madde üretiliyor. Bu karışımı kullanarak çok sayıda hücreyi, aynı anda jelatinimsi bir 3D baskı olarak yazdırabiliyor.

Bu çalışmanın gelecekte, özellikle kalp gibi hayati organların 3D olarak üretilmesi ve böylece organ nakli bekleyen insanlar için bir umut ışığı olması hedefleniyor.

MIT Mühendislerinden Güneş Panellerinin Su Kullanmadan Temizlenmesini Sağlayacak Yeni Yöntem

MIT mühendisleri; özellikle sınırlı miktarda suya sahip bölgelerde kullanılmak üzere, güneş panellerindeki tozu, su kullanmadan temizleyebilecek yeni bir yöntem geliştirdi. Araştırma ekibi; güneş panellerini temizlemenin yılda yaklaşık on milyar galon suya mal olduğunu ve geliştirdikleri yeni yöntem sayesinde önemli oranda su tasarrufu sağlanacağını ifade ediyor.

Yeni sistem; toz parçacıklarının suya ve fırçaya ihtiyaç duyulmadan panel yüzeyinden atılmasını sağlayacak elektrostatik itme yöntemi ile çalışıyor. Güneş paneli yüzeyinin hemen üzerindeki elektrotlar, toz parçacıklarına elektrik yükü veriyor ve bunlar daha sonra panelin kendisine uygulanan bir basınç ile itiliyor. Sistem, bir elektrik motoru ve panelin yanından geçen raylar kullanılarak otomatik olarak çalıştırılabiliyor. Yeni sistemin, iklim değişikliği ile mücadele açısından, önemli bir gelişme olduğu düşünülüyor.

 

Kaynaklar:

https://techxplore.com/news/2022-03-magnetic-tentacle-robot-narrow-tubes.html

https://scitechdaily.com/building-a-heart-one-layer-at-a-time-using-advanced-3d-bioprinting-techniques/

https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.abm0078

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close