Dünyanın en ünlü girişimcilerinden Elon Musk, başkanı olduğu iki şirket elektrikli otomobil üreticisi Tesla ile temiz enerji üreticisi SolarCity’nin birleşmesi için düğmeye bastı.

Her iki şirketin de en büyük hissedarı ve yönetim kurulu başkanı olan Musk’ın isteği üzerine, Tesla Motors SolarCity’ye 2,8 milyar dolarlık bir satın alma teklifi götürdü.

Elon Musk’ın satın alma teklifini duyurmasının ardından Tesla hisseleri yüzde 12 değer kaybederken, bir süredir zarar eden SolarCity hisseleri yüzde 15 değer kazandı.

SolarCity CEO’su Lyndon Rive –ki kendisi Musk’ın kuzeni-, satın alma teklifinin hisse başına 26,50 dolar değer biçtiğini ve bunun da SolarCity’nin güncel değerinden yüzde 20 daha fazla olduğunu belirtti. Musk ile Rive’nin annelerinin ikiz kardeşler olduğunu da belirtelim.

“Bu birleşme uzun yıllardır düşündüğümüz ve tartıştığımız bir şeydi” diyen Musk, doğru zamanlamayı beklediklerini belirtti. Yeni otomobili Model 3 için 400 bin ön sipariş alan Tesla’nın hiç olmadığı kadar fazla pile ihtiyacı var ve SolarCity’nin temiz enerji üretme kabiliyetlerini kullanmak istiyor. Elon Musk ve Lyndon Rive kişisel olarak anlaşma için heyecanlı olduklarını dile getirseler de, gerçekleşmesi için önce hissedarların onaylaması gerekecek.

musk-empire

Şirketleri Tesla, SolarCity ve SpaceX arasında para alışverişi gerçekleştiren Musk, satın almanın onaylanması için düzenlenecek yönetim kurulu oylamasında yer almayacağını açıklarken, her iki şirketin yönetim kurulunda yer alan Antonio Gracias da aynı şekilde oylamaya katılmayacak.

Elon Musk satın almanın gerçekleşmesi halinde, iki şirketin birleşeceğini, tüm SolarCity ürünlerinin Tesla markasıyla üretileceğini söyledi. Böylece Tesla 30 bin kişinin çalıştığı ve elektrikli otomobillerden, pillere ve güneş panellerine kadar çeşitli üretim yapan bir firmaya dönüşecek.

Tesla’nın SolarCity gibi zarar eden bir operasyonu bünyesine katmak istemesi bazı kaşların çatılmasına sebep olabilir. Halihazırda büyüme eforları gösteren Tesla, Nevada’da 5 milyar dolar harcayarak bir pil fabrikası inşa ettiriyor ve 2020 yılına kadar kârlı hale geçmesi mümkün görünmüyor. Bu harcamalar için 1,7 milyar dolar deerinde hisse satışı gerçekleştirilmişti.

Tesla’nın güncel değeri 32,7 milyar dolarken, SolarCity’nin pazar değeri ise 2,1 milyar dolar olarak gösteriliyor. SolarCity’nin 2014 yılında satışa sunduğu hisselerin en büyük alıcısı ise 214 milyon dolarlık satın alma gerçekleştiren SpaceX’ti ki o da bilindiği üzere Elon Musk’ın bir diğer girişimi.

Musk Tesla ve SolarCity ekstra bütçeye ihtiyaç duyduğunda her iki şirketten de hisseler satın almış ve her ikisinin de en büyük hissedarı konumuna yükselmişti. Satın almanın Tesla için ekstra bir finansal risk yaratmadığı görüşünde olan Musk’a göre, birleşmeden gelecek tek şey yeni fırsatlar olacak.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close