Herkese merhaba! İTÜ Çekirdekli girişimciler, Öneriyor serimiz aracılığıyla kendilerini motive eden sözleri, takip ettikleri platformları, sektörleriyle ilgili trendleri ve daha birçok şeyi bizimle paylaşıyor! Girişimcilik yolunun henüz başındaysanız, bu yolda sorularınız ya da ilham almak istediğiniz noktalar varsa bu serimiz tam size göre! Bu hafta, çevreci ve uzun ömürlü lityum iyon pili üretimi yapan TaykoPil’in Kurucusu Tayfun Koçak, bizimle önerilerini paylaştı

 

Kendinize sık sık hatırlattığınız, sizi motive eden bir cümle var mı?

Bir şeyi gerçekten istersen, bütün evren onu gerçekleştirmek için iş birliği yapar. – Paulo Coelho

Girişimcilik serüveninizde size ilham veren kitaplar oldu mu ve hangileri?

Zengin Baba Yoksul Baba, Robert Kiyosaki

İktidar, Robert Greene

İzlediğinizde sizi motive eden filmler hangileri?

Gladyatör, 2000

Whiplash, 2014

Sizce 2023’de sektör trendleri neler olacak?

Dünyada lityum iyon pillere olan talep hızla artmaktadır. En büyük pay ise elektrikli otomobillerden gelen taleptir. Ancak yüksek enerji yoğunluğu içeren NMC katotu ise içerdiği pahalı nikel elementi ve toksik kobalt elementi nedeniyle, şirketler tarafından farklı bir katot malzemesi ile değiştirilmek istenmektedir. Bu sebeple, görece düşük maliyetli demir elementi içeren ve çevre sorunları nedeniyle daha az miktarda kobalt elementi içermeyen LFP tipi katot malzemesine sahip elektrikli otomobiller daha fazla piyasada görünecektir.

Rol model olarak gördüğünüz kişi ya da kanaat önderleri var mı?

Herkesin kuşkusuz rol modelinin Atatürk’ün olduğunu düşünüyorum. Bunun haricinde kendi şirketinden kovulup, tekrar yenilikçi ürünleriyle dünyada fırtınalar estirerek Apple markasını dünyanın en değerli şirketi yapan Steve Jobs’ı girişimcilik camiasında rol model olarak görmekteyim.

Girişiminiz için ilk adımı atmaya ne zaman ve nasıl karar verdiniz?

Ben aslında çok küçük yaşlardan itibaren kendimi girişimci olarak tanımlıyorum. İlk 12 yaşında tartıcılık yaparak kendi paramı kazandım. Daha sonra yaz tatillerinde farklı işlerde çalıştım. Üniversitede 2011 yılında girişimcilik dersini ilk alan öğrencilerdenim. 2014’te TÜBİTAK girişimcilik başvurusunda ise 2. basamakta elenmiştim. 2019’da Çin’de 3 yarışmada ödül aldım. Sonrasında ise 2021’de TÜBİTAK 1512 ödülü ve 2022 Bing Bang başarısı geldi. Kısaca, girişimcilik düşe kalka öğrenilen bir marathon yolculuğu. Ben bir anda girişimci olmaya karar vererek yola çıkmadım. Küçük yaşlardan itibaren bir şeyleri başarma ve değiştirme arzusu taşıyan birisiydim.

Girişimcilik yolunda İTÜ Çekirdek size neler kattı?

Öncelikle İTÜ Çekirdek ekibini alkışlıyorum. Muazzam bir çalışma temposu ile bunca girişimciye yardımcı olmaya çalışıyorlar.  İTÜ Çekirdek sayesinde, Türkiye’deki çok kaliteli mentörlerle tanışma ve eğitim alma fırsatı buldum. Onun haricinde yatırım fonları ve girişimcilik ekosistemini daha yakından tanıma fırsatı buldum.

Sizce başarıya ulaşmanın yolu ya da yolları neler?

Bence iki temel yolu var. Birincisi 10.000 saat kuralı. Hiç pes etmeden, maddi kaygıları bir kenara bırakıp, bir alanda uzmanlaşmak gerekiyor. Yani Dünya’da o alanda en uzman kişilerden biri olmak gibi. Diğer husus ise cesur olmak. Bugün internetin olduğu bir Dünya’da kimse bu fikri ilk ben buldum diyemez. Zaten koşullar, herkesin benzer fikirler üretmesine neden oluyor. Ancak cesur olanlar, kaybetmeyi göze alıp riski kabul edenler başarıyor. Bir çok insanın fikri var ancak mücadele etmiyor. Kısaca, sebat etmek ve cesur olmak, başarı için 2 anahtar yol.

Yazar Hakkında

Close