Herkese merhaba! İTÜ Çekirdekli girişimciler, Öneriyor serimiz aracılığıyla kendilerini motive eden sözleri, takip ettikleri platformları, sektörleriyle ilgili trendleri ve daha birçok şeyi bizimle paylaşıyor! Girişimcilik yolunun henüz başındaysanız, bu yolda sorularınız ya da ilham almak istediğiniz noktalar varsa bu serimiz tam size göre! Bu hafta, ev taşıma süreçlerinde hızlı ve güvenilir bir hizmet veren e-Taşın‘nın Kurucu Ortağı Ozan Özdemir bizimle önerilerini paylaştı.

Kendinize sık sık hatırlattığınız, sizi motive eden bir cümle var mı?

Başlamak bitirmenin yarısıdır derler. Buna çok inanıyorum. Bu yüzden kendime sık sık hatırlattığım ve beni motive eden cümle “Yola çık”.

Girişimcilik serüveninizde size ilham veren kitaplar oldu mu ve hangileri?

Anılarımla Patronum Vehbi Koç (Yazar: Can Kıraç)

İzlediğinizde sizi motive eden filmler hangileri?

Moneyball (Kazanma Sanatı)

Sizce 2022’de sektör trendleri neler olacak?

2022 yılı hem dünyada hem de Türkiye’de enflasyonun yoğun olarak hissedildiği bir yıl olarak gerçekleşiyor. Enflasyondan evden eve nakliyat sektörü de etkilenmiş durumda. Artık ev eşyalarını yerine koymanın maliyeti daha yüksek. Bu sebeple insanlar artık taşınma sigortasına daha çok önem veriyor. Ek olarak eşyalarının güvenilir ve işinin ehli firmalar tarafından taşınmasını tercih ediyorlar. Bunu sektör özelinde yeni bir trend olarak görüyoruz. Diğer bir trend ise taşınma sürecinde müşterilerin uçtan uca hizmet almak istemeye başlamasıdır. Gündelik hayat çok yoğun olduğu için insanlar taşınmak için çok vakit ayırmak istemiyorlar. Taşınma sürecinde eşyaların taşınmasının dışında ek yapılacak konular var. Bu ek hizmetleri boya badana, temizlik, eşyaların kolilerden çıkartılıp yerleştirilmesi, duvar ve avize montajları, vb olarak tanımlayabiliriz. İnsanlar aslında bütün bu süreçlerin tamamını çözecek bir taşınma ajansı arıyorlar. Bu trendin çok hızlı yayılacağını öngörüyoruz.

Rol model olarak gördüğünüz kişi ya da kanaat önderleri var mı?

Vehbi Koç: İş hayatında rol model olarak gördüğüm kişidir.

Girişiminiz için ilk adımı atmaya ne zaman ve nasıl karar verdiniz?

Üniversite yıllarında girişimciliğe ilk adımı atmıştım. ODTÜ Genç Girişimciler Topluluğu’nda aktif bir rol aldım. Hatta topluluk başkanlığı tecrübem de oldu. Bu süreçte girişimcilik üzerine birçok eğitim alma ve etkinliklere katılma fırsatım oldu. Dolayısıyla üniversite yıllarımda girişimciliğin bana göre olduğuna karar verdim. Geriye kalan doğru fikirle ve doğru zamanda ilk adımı atmaktı. eTaşın fikrinin doğru bir fikir olduğuna karar verdikten sonra yola Kadir Nezih Elgün ile birlikte çıktık ve bugünlere geldik. Fikir ve ekip doğru olduktan sonra karar vermenin kolay olduğunu söyleyebilirim.

Girişimcilik yolunda İTÜ Çekirdek size neler kattı?

İTÜ Çekirdek sayesinde fikrimizi büyüyen bir şirket haline getirdik. Peki bu nasıl oldu? Öncelikle iş planı ve MVP çıkarma sürecinde hem eğitimler hem de mentör desteği aldık. Bu süreçte bizlerle birlikte benzer süreci yaşayan diğer girişimleri ve girişimcileri tanıdık. Bu yolda yalnız olmadığımızı gördük. İTÜ Çekirdek ekibi düzenli olarak bizi takip etti. Amazon sunucu desteğini almak da çok önemliydi. Big Bang süreçleri ve demo day etkinlikleri bizi çok geliştirdi. InsurTech ve Tübitak desteklerinden faydalanma sürecimizde İTÜ Çekirdek hep yanımızdaydı. İşimizi büyütmeye başladığımızda İTÜ Çekirdek Kuluçka programına dahil olduk. 1 yıl boyunca çok yoğun eğitim ve mentörlük süreçlerinden geçtik ve mezun olduk. Mezun olduktan sonra da pazarlama ve network anlamında hala desteklerini görmekteyiz. İyi ki İTÜ Çekirdek var diyebilirim.

Sizce başarıya ulaşmanın yolu ya da yolları neler?

1 cümleyle anlatmak gerekirse: “Yalnız olduğunuzu bilmek ve hızlıca aynı hedefe koşacağınız insanları çevrenizde toplayarak ekip olmak.”

İlk olarak bu süreçte yalnız olduğunuzu bilmelisiniz. Aileniz ve çevreniz size neden yapmamanız gerektiğini söyleyeceklerdir. Bu yüzden başarılı olabilmek için ilk olarak inandıklarınızın peşinden koşmanız ve çevrenizdekilerin neden olmayacağını söylediklerinde kulağınızı kapatmanız gerekecektir. Arada size bu işin nasıl olabileceğini söyleyenler olacaktır. İşte o insanları hiç bırakmayın derim. Ek olarak daha önce başarmış insanları araştırmak ve nasıl yaptıklarını öğrenmek gerekiyor. Maalesef bu süreçte de yalnız olacağınızı bilmeniz gerekiyor. Mümkün mertebe daha önce başarmış insanları araştırdıktan sonra bir yolunu bulup onlarla tanışmanızı öneririm. Başaranlarla konuştukça başaranlar kulübüne adım attığınızı fark edeceksiniz. Bu da sizi daha fazla motive edecektir.

İkinci olarak yalnız olmaktan kurtulmanız gerekiyor. Bu yüzden aynı hedefe koşacak diğer insanları bulmanız gerekiyor. Kısacası ekip olmak gerekiyor. Böylece bir elin nesi var iki elin sesi var sözündeki gibi daha hızlı ve daha güçlü olacaksınız.

Son olarak değişime açık olmalı ve sürekli yaptığınız işin sonuçlarını ölçümlemelisiniz. Ölçümleyemediğiniz bir işi yönetemezsiniz.

Yukarıdakilerden bağımsız olarak şunu net bir şekilde belirtmeliyim: Başarı kişiden kişiye göre ve hedefe göre değişmektedir. Bu yüzden sizin için başarının ne olduğunu tespit edip o yolda çalışmanızı öneririm. Diğer insanlar her zaman sizin başarınızı kendi başarı kriterlerine göre eleştireceklerdir.

Yazar Hakkında

Paylaşım
Close