Sigorta sektörü, teknolojideki gelişmelerle birlikte dijital bir devrim yaşıyor. Gelişmiş makine öğreniminden yapay zekâya, yenilikçi teknolojiler hem sigortacıların hem de müşterilerin işlerini kolay ve hızlı hale getiriyor. Özellikle yapay zekâ, sigorta sektörünü dönüştüren teknolojilerin başında geliyor.

Yapay zekâ; sigorta şirketlerine risk değerlendirmesinden sahtekarlığı tespit etmesine, başvuru sürecinde insan hatasını azaltmaya kadar pek çok konuda katkı ve fayda sunuyor. Müşteriler ise yapay zekânın sağladığı, kolaylaştırılmış hizmet ve talep işlemlerinden faydalanabiliyor.

Dünya genelinde, iş süreçlerine yapay zekâyı başarılı şekilde entegre eden çok sayıda sigorta şirketi bulunuyor.

Liberty Mutual Insurance

Bilgisayar görüşü ve doğal dil işleme gibi alanlarda denemeler yapan Solaria Labs girişimi aracılığıyla yapay zekâyı süreçlerine katan Liberty Mutual, müşterilerine “Otomatik Hasar Tahmincisi” hizmeti sunuyor. Bu yapay zekâ modeli, isimsiz talep fotoğraflarının karşılaştırmalı analizlerini yaparak araç hasarını hızla değerlendirebiliyor ve kaza sonrası onarım tahminleri sağlayabiliyor.

Insurfy

Yapay zekâdan müşterilerin özel ihtiyaçlarına uygun araba ve ev sigortasıyla hızlı bir eşleştirme sağlamak amacıyla yararlanan Insurfy; kişinin konumu ve istenen indirim tutarı gibi faktörlere bağlı olarak her müşteri için uygun olabilecek politikaları belirlemek amacıyla RateRank algoritmaları kullanıyor.

Clearcover

Clearcover, yapay zekâdan, kullanıcıları güvence altına almak ve talepleri hızlı şekilde işleme koymak için yararlanıyor. Clearcover kullanıcıları, temel bir anketi doldurduktan sonra yapay zekâ tarafından oluşturulan teklifleri alabiliyor ve ihtiyaçlarına en uygun olanı seçebiliyor. Kullanıcıların bir kazaya karışmaları durumunda ise ClearAI talep sürecini başlatmak sadece birkaç fotoğraf çekmeleri ve kısa bir form doldurmaları yeterli oluyor.

Lemonade

Lemonade, sohbet robotlarını ve yapay zekâ asistanı Maya’yı kullanarak hem masaüstü hem de mobil cihazlar için politikalar oluşturuyor ve kullanıcı taleplerini ele alıyor. Ayrıca müşteriler, şirketin “Giveback” girişiminin bir parçası olarak, hangi kâr amacı gütmeyen kuruluşların aracılık kârı alacağını seçebiliyor.

Snapsheet

Sanpsheet, yapay zekâ araçları ve bulut tabanlı talep yönetimi yazılımı ile talep süreçlerini dijitalleştiriyor. Snapsheet Cloud platformu ile şirket, talep süreçlerinin çeşitli kısımlarını otomatikleştirebiliyor, değerlendirmeleri hesaplamak ve çevrimiçi ödemeleri almak için gereken süreyi azaltabiliyor. Şirketin yapay zekâ özellikleri aynı zamanda, yanlış iddiaları ortadan kaldırarak sigorta ekiplerinin daha yüksek verimlilikle çalışmasına olanak sunuyor.

Yeni nesil sigortacılığa, sen de girişiminle katkı sağlamak ister misin?

İTÜ Çekirdek olarak, yapay zekâ modellerinden makine öğrenimine; sigorta sektöründe çığır açacak yeni nesil teknolojiler geliştiren girişimleri, sektörün önde gelen sigorta şirketleri AgeSA, Agito, AkSigorta, Axa Sigorta, HDI Sigorta ve Neova Sigorta ile buluşturmaya devam ediyoruz. Sen de sigorta sektörünü inovasyonla geliştirip büyütecek ve sektördeki dijital dönüşümü hızlandıracak teknolojiler geliştiriyorsan seni İTÜ Çekirdek’e bekliyoruz,

Kaynaklar:

https://www.businessnewsdaily.com/10203-artificial-intelligence-insurance-industry.html

https://builtin.com/artificial-intelligence/ai-insurance

 

Yazar Hakkında

Paylaşım
Close