Uber’in en büyük rakiplerinden biri olarak gösterilen Lyft, geçtiğimiz hafta 600 milyon dolarlık ek yatırım aldığını ilan etti.

Fidelity Management & Research Company tarafından yönetilen finansman turunda aldığı 600 milyon dolarlık değerlemeyle araç çağırma hizmeti Lyft değerini 15,1 milyar dolar olarak güncelledi.

İlk etapta mevcut yatırımcılardan yatırım alan şirket bundan altı ay önce Google’ın girişim sermayesi CapitalG liderliğinde 1,5 milyar dolar yatırım almış ve değerini 11,5 milyar dolara çıkarmıştı. Böylelikle şirket oldukça kısa sürede değerlemesini yaklaşık 4 milyon dolar artırmış oldu.

Lyft’in finansal açıdan büyümesi tam olarak Uber tarafında işlerin ters gitmeye başladığı zamana denk geliyor. Lyft, Uber’in pazarda yaşadığı zorlukları ve özellikle de #DeleteUber kampanyasını çok iyi değerlendir. Bu dönemde Pazar payını artırdı ve Kanada’da hizmet vermeye başladı. Uber ise yurt dışı pazarında pek çok dava ile karşı karşıya kaldı.

The Wall Street Journal’a göre Lyft’in piyasa değeri nisan 2017’de 7,5 milyar dolar ve şirket bu yıl sonuna kadar ilk halka arzını gerçekleştirebilir. Uber ise bu yılın başında Japon teknoloji devi SoftBank’ta 1,25 milyar dolarlık bir yatırım aldı. Şirketin 2019 ortasında bir halka arz gerçekleştirebileceği konuşuluyor.

Her iki şirket de geleceklerini otonom araçlar üzerine kurmaya çalışıyor. Uber’İn geçtiğimiz mart ayında otonom araçlarından biriyle Arizona’da yaptığı kaza ölümle sonuçlanmıştı. Şirket hala bu olayın etkilerini azaltmaya çalışıyor.

Elbette ikili arasındaki bu rekabetten en çok fayda sağlayan bu uygulamaları kullananlar oldu. Düşük ücretler, kullanıcı dostu uygulamalar ve sürücüleri için avantajlı alternatifler…. Ancak hem Uber hem de Lyft bu süreç içerisinde kar etmeyi başaramadı.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close