Geride bıraktığımız haftada İTÜ Çekirdek’te birçok gelişme yaşandı. İyi fikirlerin yetişme merkezinde 10-14 Ekim tarihleri arasında olan bitenleri derledik.

» Getsy Android uygulamasını yayınladı

getsy-itucekirdek

Birkaç ay önce yayınladığı iOS uygulamasıyla kullanıcılara moda keşfinin yeni bir alternatifini sunan Getsy, dev bir potansiyel kullanıcı kitlesinin kendisini beklediği Android platformuna da uyarlandı.

Getsy kısaca Tinder modelinde çalışan bir moda keşif uygulaması. Getsy ile telefonlarınızda ürün keşfetmek ve ilgili platformdan alışverişinizi tamamlamak oldukça basit. Karşınıza gelen ürünleri beğenmek için sağa, beğenmemek için sola kaydırıyorsunuz. Uygulama beğendiğiniz ürünleri profilinizde sizin için organize edip saklıyor ve bu ürünler indirime girdiğinde size haber veriyor.

Getsy’yi Android ile çalışan akıllı telefon ve tabletlerinize buradan (Google Play) indirebilir, binlerce moda ürününü size özel bir şekilde keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Uygulamanın iPhone ve iPad’lerinize ise buradan (Apple App Store) indirebilirsiniz.

» Tayf tarımsal gözlem kameralarını test etmeye başladı

1-tayf-s

Tarımsal gözlem kameraları geliştiren Tayf ekibi, 1. Tayf ve 2. Tayf adını verdiği ilk ürünlerini test etmeye başladı.

İlk kamera DJI Phantom 3’e bağlanarak İTÜ Çekirdek Atölyesi’nde denenirken, 2. Tayf ise Startup İstanbul etkinliğine ev sahipliği yapan Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde 4000 fotoğraf çekti ve bunları kablosuz olarak merkezi bilgisayara gönderdi.

Geliştirilecek ürünlerinden 1.Tayf çoklu dalga boyu algılama özelliği ile, ülkemizde faydalı model olarak, hassas tarıma başlamayı düşünenler için tarımsal üretimle belli bir arazi boyutu üzerinde çalışanlara sunulmaya hazırlanırken, 2.Tayf görüntü işleme yetenekleri ile çok daha büyük arazilerde profesyonel olarak tarımsal üretim yapan kişilere pazarlanmak üzere geliştiriliyor.

Ürünler, genel kanının aksine, tarımsal üretimde ne kadar gübre atarsan o kadar ekin alırsın mantığına ters giderek, hassas yöntemlerle üretimde girdileri azaltılırken, üretilen ürünlerin arttırılmasına yönelik bir teorik çalışma fikri ile yollarına devam ediyorlar. Bitkilerden yansıyan ışığın yüksek dalga boyunda olan kısmını inceleyen ve işleyen kameralardan, 2.Tayf bu veriyi anında aktarabilirken, 1.Tayf uçuş bittikten sonra yer birimi tarafından işlendiğinde rapor çıkarabiliyor.

» CEOtudent video içerik üretmeye başladı

ceotudent

Üniversite öğrencilerine ve genç profesyonellere yönelik yazılı içerikler üreten CEOtudent, artık video içeriklerle de takipçilerine ilham verecek.

Girişim, CEOtudent Explorer ismini verdiği video serisinde ilgi çekici yaşam hikayelerine yer vermeye başlarken, CEOtudent Discover serisinde ise kariyer, girişimcilik, teknoloji ve pazarlama gibi konularda bilgi veriyor. Son olarak CEOtudent Reporter ise partner etkinliklerde gerçekleştirilen röportajları barındıracak.

Videoları kaçırmamak için CEOtudent YouTube kanalını takip edebilirsiniz.

» LeadTime popülaritesini artırıyor

leadteam-1

Kullanıcılarına gelecekten belirledikleri günlere video gönderme olanağı tanıyan yerli sosyal ağ LeadTime, dünya çapında büyümeyi hedefleyen bir diğer İTÜ Çekirdek girişimi.

Android ve iOS ile çalışan mobil cihazlarda kullanılabilen sosyal ağ, Türkiye’nin ardından odaklanacağı ikinci ülke olarak ABD’yi seçti.

Sosyal ağın arkasındaki LeadTeam, 100’den fazla üniversite öğrencisi ve genç profesyonelin bir araya geldiği ve dünya çapında girişimciler çıkarmak isteyen bir ekip. Ekibe katılan gençler; girişimcilik, iş planlama, sunum teknikleri ve takım çalışması konularında tecrübeler kazanıyor. Ayrıca içerik geliştirilmesi, online & offline pazarlama, satış ve iş planlama süreçlerinde görevler alabiliyorlar.

LeadTeam organizasyonu, 6 farklı komisyon ve çalışma gruplarından oluşuyor. Bir yandan önemli bir deneyim kazanan gençler, bir yandan yeni insanlar ile tanışarak eğlenmeye de fırsat buluyor. LeadTeam takımlarında görev almak isteyenler www.leadtimeapp.com adresinden ulaşarak onlara katılabilirler.

» Captcha Enjoy yenilendi

captcha-enjoy

Web siteleri için Captcha doğrulama alanlarını bir gelir modeline çeviren Captcha Enjoy yeni bir arayüze kavuştu.

Yeni arayüzü görmek ve sitenize Captcha Enjoy eklemek için girişimin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

» Girişimlerimiz birbirlerinin sorunlarına çözüm üretiyor

cozum-atolyesi

İTÜ Çekirdek ofisinde başlatılan Çözüm Atölyesi etkinliği ile girişimci ekipler birbirlerinin üstesinden gelmekte zorlandıkları sorunları birlikte çözüyorlar.

Geride kaldığımız haftada, NextHorizons ve İnşaat Dükkanı girişimcileri, diğer ekiplerin karşılaştıkları sorunları dinledi ve onlara çözüm üretmeye başladı.

» İETT kuluçka merkezimizi ziyaret etti

iett

İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT) Akıllı Ulaşım Sistemleri Müdürü Muhammed Yavuz ve ekibi, son dönemde otomotiv girişimlerine özel olarak odaklanan İTÜ Çekirdek’i ziyaret etti.

İTÜ Çekirdek hakkında bilgilendirilen Yavuz ile olası işbirlikleri hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Yavuz, akıllı ulaşım ve trafik güvenliği alanlarında çalışan girişimlerimiz ile görüşecek.

» Eril Gün Ezerel People Make Brand’de konuşacak

eril-gun-ezerel

4 Kasım 2016 günü gerçekleşecek olan “People Make the Brand”, İşveren Markası Konferansı’nda, Anlatsin.com kurucusu Eril Gün Ezerel de konuşmacılar arasında olacak.

Y ve Z jenerasyonlarının Google arama verilerini ve davranışları hakkında dinleyicileri bilgilendirecek, şirketlerin bu verileri kullanarak genç yetenekler ile nasıl etkileşime geçebileceklerini ve bunu işveren markalarını nasıl daha kuvvetli bir hale getirmek için kullanabileceklerini anlatacak.

» Asuman Bayrak ile Dijital Pazarlama

600_454899994-jpeg

Türkiye’nin en prestijli halka ilişkiler ajanslarından Marjinal Porter Novelli Başkanı Asuman Bayrak, 12 Ekim Çarşamba günü İTÜ Çekirdek ofisinde 170 kişiyi aşkın katılımcıyla buluştu.

Bayrak, büyük pazarlama bütçeleri ayıramayan girişimlerin online medyada var olabilmesi için üretilebilecek pazarlama stratejileri yaklaşımı ve mini uygulama örnekleri sundu.

» Otomotiv girişimleri için müşteri ilişkileri

600_454845567Her hafta Ekrem Özcan moderatörlüğünde İTÜ Çekirdek’in otomotiv girişimlerine özel olarak gerçekleştirilen Pitstop etkinliğinin bu haftaki konusu müşteri ilişkileri geliştirme ve bunların başarılı yönetimiydi.

Özcan’ın bu hafta girişimciler ile buluşturduğu konukları ise Karsan Satış Sonrası Hizmetleri Müdürü Şafak Demirel ve Sütaş Bölge Müdürü Tansu Tağ oldu.

» Big Bang öncesi sunum teknikleri eğitimi

Her yıl İTÜ Çekirdek tarafından gerçekleştirilen ülkemizin en büyük girişimcilik yarışmalarından Big Bang’in 2016 ayağında, girişimciler toplam 3 milyon TL ödül ve sürpriz yatırımlar için 12 Kasım’da sahne alacak.

Big Bang sahnesine çıkmaya hazırlanan girişimciler için İTÜ Çekirdek mentorları özel bir sunum teknikleri eğitimi programı hazırladı ve uygulama başladı. İlk eğitimde, Sunumofisi kurucusu Alper Rozanes ve öykü yazarı Sinan Sülün konuşmacı oldu.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close