Gelişmekte olan dünyaya hareketlilik getirmek için tasarlanmış olan Ox kamyonları gerçekliğe bir adım daha yaklaştı. IKEA mobilyaları gibi flatpack, parçalar haline satılıp sonradan birleştirilebilen, olarak satılan kamyon düz kenarları ile dikkat çekiyor.

Petro devi Shell, geçtiğimiz günlerde Hindistan’daki sosyal yardım programlarına yardımcı olmak amacıyla Ox’un üretim öncesi prototipini Hindistan’a götüreceğini duyurdu.

Ox, ilk olarak 2016 yılında sektörde sahne aldı. Araç, Global Araç Vakfı’nda (FVT) çalışmalar yürüten ve aynı zamanda bir hayırsever olan Torquil Norman ile McLaren F1’i yapmaya yardım eden Güney Afrikalı mühendis Gordon Murray’in buluşuydu.

Ox, kurulum ve montajı oldukça basit olan bir araç. Ürünün tasarımcıları sadece 3 kişinin 12 saat içinde Ox’i 60 parçaya ayırabileceğini iddia ediyor. Bu kamyonun üretim amacı, gelişmekte olan ülkelerde işçilerin su, tahıl, gübre ve inşaat malzemelerini kolay ve ucuza taşımalarını sağlamak. Bir Ford Transit dizel motora sahip kamyonun damperine 13 kişi oturabiliyor. Kamyonun taşıyabileceği yük ise yaklaşık 1869 kilogram.

Ox, Shell sayesinde yükselişe geçebilir. Aracın beyinlerinden biri olarak kabul edilen Gordon Murray,  Ox’i en önemli mühendislik tasarımlarından biri ve kesinlikle en çok gurur duyduğu araç olarak gördüğünü ifade ediyor.

Aracın olağandışı tasarım ve mevcut hareketliliğiyle Shell’in vizyonunu değiştirme potansiyeline sahip olduğunu düşünen Murray, bu aracın birçok insanın yaşamını iyileştirebileceğini söylüyor.

Fotoğraf: Shell

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close