Baba olduğunda anlarsın… Hepimizin kulağına çalınmıştır bu gizemli iddia; baba olduğunda anlayacaktık. Anne olmak şüphesiz biyopsikolojik açıdan görece daha çetrefilli ve yoğun bir durumken, babalık makamının da insanı yaşamın doğal gizemlerinden birine ulaştırdığı söylenir.

Baba olmak anlatılmaz duygu ve değişimleri içeren başlı başına bir fenomenken, girişimci bir baba olmak da kendi tatlı sertliklerine ve ikilemlerine sahip.

Girişimci bir baba olmaya dair fikirlerini öğrenmek için geçtiğimiz ay TR Angels’tan 560 bin TL yatırım alan İTÜ Çekirdek girişimlerinden RePG’nin kurucusu Hasan Ayartürk’ü aradığımızda, Bursa’daki çocuklarından ayrılıp işini yönettiği İstanbul’a doğru yola çıktığını öğrendik. Manidar tesadüfün üzerine kendisine baba olmak dediğimizde, cümlemizi “Hayata bakışın tamamen değişir.” şeklinde tamamladı.

Baba olmanın yaşamında sorumluluk duygusunun etkisini daha fazla hissetmesine sebep olduğunu söyleyen Hasan Ayartürk, “Her şeyden önce çocuklarım gelir.” diyor. Girişimcilik denildiğinde akla sıkı çalışmak ve adanmışlık geliyorken, babalık bir girişimciyi nasıl etkiliyor olabilir? Ayartürk çocuklarının varlığının ona daha fazlasını başarmak için güç verdiğini söylüyor ve ekliyor, “Baba olmak beni daha iyi bir girişimci yapıyor.” Başarılı olmak isteyen her girişimci gibi çok çalıştığını söylerken, girişimci olmayan arkadaşlarının çocuklarıyla geçirme şansı bulduğu vakte imrendiğini de saklamıyor.

Günümüzün yüksek yaşam temposunun insan ilişkileri için ideal şartları sağladığını söyleyemeyiz. Şehirlerde aceleci ve kazanma odaklı bir görünüm hakim. Girişimcilik ise tüm bu hengameyi daha riskli, yer yer keyifli, yer yer yıpratıcı hale getiriyor. Bu açıdan bakıldığında, baba olmanın sağladığı motivasyonun insanı daha iyi bir girişimci yapması kulağa mantıklı geliyor.

İki insan arasında asla kırılmayacak bir bağ

Ünlü seri girişimci Elon Musk da Ayartürk ile aynı fikirde olmalı. Tesla’nın popüler otomobili Model S’in arka koltuklarının üstünde bulunan aydınlatma lambaları kaldırılmış ve otomobilin bir serisi lambasız satılmıştı. Musk’ın beş çocuğundan birisi, ışığa ihtiyaç duyduğu bir anda bunu fark etmiş ve Model S’i “dünyanın en aptal arabası” olarak tanımlamıştı. Bunun üzerine lambalar yalnızca geri getirilmekle kalınmadı, lambasız satılan otomobillerin sahiplerine de ücretsiz olarak sağlandı.

Girişimci bir baba olmanın zorlukları kadar avantajları da olduğu ortada. Peki, her iki ebeveynin de girişimci olması? İnteraktif dijital vitrin uygulamasıyla geleceğin mağaza vitrinlerini tasarlayan İTÜ Çekirdek girişimi Kuax’ın kurucuları Muhammet Sebul Beratoğlu ve Filiz Saltık Beratoğlu iki kız çocuğu yetiştiren girişimciler.

Muhammet Beratoğlu’na baba olmayı sorduğumuzda ilk tepkisi doğal bir şaşkınlıktı; sonuçta hiçbirimiz telefonun ucundaki yabancı bir sesin bu gibi zor sorular sormasına alışık değiliz, öyle değil mi? “Dünyadaki birinin babası olmak muhteşem bir duygu…” diye söze başlayan Beratoğlu, “İki insan arasında asla kırılmayacak bir bağ.” şeklinde açıklamaya devam ediyor.

Rüyasında üzüm verdiği 1,5 yaşlarında bir kız çocuğu gördüğünü fakat bunun kızı Zeynep olmadığını anımsayan Beratoğlu, kısa zaman sonra eşinin küçük kızları Fatmanur’a hamile olduğunu öğrenmiş. Fatmanur’un “tam bir üzüm canavarı” olması ise ilginç bir tesadüf.

Beratoğlu da girişimci bir baba olmanın zorluğunu kabul ediyor ve belli bir mesaileri olmadığı için çocuklarıyla geçiremedikleri zamanı telafi etmeleri gerektiğini belirtiyor. “9-6 çalışan bir baba gibi olmuyor tabii. Çocuklarınızla geçirmeye bulduğunuz vakti çok iyi değerlendirmeniz gerekiyor.” Tıpkı girişimcilerin buldukları fırsatları çok iyi değerlendirmesi gerektiği gibi dediğimizde, “kesinlikle öyle” yanıtını alıyoruz.

Sık sık çocuklarını İTÜ Çekirdek’teki ofislerine getirdiklerini söyleyen Beratoğlu, girişimcilik ile babalık arasındaki benzerliğe dikkat çekerek yazımızın son cümlesini tayin ediyor: “Bir tarafta çocuklarınız, bir tarafta diğer bebeğiniz girişiminiz. Dengeyi bulmak zorundasınız.”

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close