Elon Musk, geçtiğimiz hafta Falcon Heavy neredeyse tamamlanmış halini paylaşmıştı. Neredeyse diyoruz, çünkü fotoğraflardaki tek kayıp parça, tepedeki yük ve burun konisi gibi görünüyor. Bu da roketin eksiklikleri tamamlanınca nasıl görüneceği konusunda net bir fikir edinmemizi sağlıyor.

Falcon Heavy’nin Mars’a fırlatılması birkaç kez ertelenmiş, en son ocak başında fırlatılacağına dair bilgi verilmişti. Musk’ın yayınladığı fotoğraflar bu tarihin gerçekliğini de doğrular nitelikte.

Falcon Heavy şimdiye kadar yapılmış en güçlü roketlerden biri. Bu nedenle de çok daha büyük yükleri taşıyabiliyor. Elon Musk da Falcon Heavy ile kendi Tesla Roadster’ını da Mars’a göndereceğini açıklamıştı. Bu açıklama da oldukça iddialı bulunmuş ve Elon Musk’ın ne kadar isterse istesin bunu başaramayacağı söz konusu olmuştu.

Ancak Elon Musk geçtiğimiz hafta sonu Tesla Roadster’ının Falcok Heavy’ye yüklenmiş fotoğraflarını paylaştı. SpaceX’in CEO’su bu fotoğraflarla söylediği şeyi yapacağını resmi hale getirmiş oldu.


Eğer her şey planlandığı gibi giderse Roadster, David Bowie’nin “Space Oddity” şarkısıyla bir milyar yıl Mars yörüngesinde kalacak. Ancak bununla birlikte işler tamamen ters gidebilir ve Falcon Heavy kalkışından birkaç saniye sonra patlayabilir.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close