Kitle fonlama, büyük kaynaklara sahip olmayan bağımsız grupların sıradaki albümünü, kısa filmini, cihazını, oyununu; kısacası aklınıza gelebilecek her şeyi geliştirmek için para topladığı bir yöntem. Son derece adil, basit ve Y kuşağı arasında bir hayli popüler.

Son dönemde bazı dev firmalar da kitle fonlamadan yararlanmaya başladı. Bunlardan birisi de dünya çapında 5 binden fazla çalışana ve 4 milyar dolar gelire sahip olan Hasbro. 1923’te kurulan oyuncak devi 1968’den beri halka açık ve Transformers’tan Bay Patates Kafa’ya Jenga’dan Monopoly’ye kadar birçok efsanevi oyun ve oyuncağa imza attı. Hasbro’nun kitle fonlamaya girme amacı para toplamak değil; sıradaki parti oyununu bulmak.

Hasbro, aylık 15 milyon kullanıcı tarafından ziyaret edilen kitle fonlama platformu Indiegogo üzerinden, ailelerin ve arkadaş gruplarının birlikte oynayabilecekleri harika bir oyun arıyor. Firmanın tasarım ve geliştirmeden sorumlu başkanı Brian Chapman, “Kitle fonlama bizim için tasarımcı ve sanatçılarla kurduğumuz direkt iletişim anlamına geliyor.” diyor.

Indiegogo ve Hasbro, insanlardan yüz yüze gelmeyi ve etkileşime geçmeyi teşvik eden parti oyunları fikirlerini bekliyor. Başvurular 30 Eylül’e kadar devam edecek. Başvuruların ardından Hasbro’nun tasarımcıları ve geliştiricileri en iyi beşi seçecekler. Finale kalan beş oyun, 30 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında Indiegogo’da fonlanancak. Fonlama sürecinde Hasbro toplanan paradan ziyade kullanıcıların hangi oyunu daha çok beğendiğini görmek istiyor. Kazanan oyun fikrinin sahibi, topladığı bağışın yanı sıra 10 bin dolar ödül ve Hasbro merkezini ziyaret edip profesyoneller ile fikir alışverişi yapma şansı yakalayacak. Oyunun geliştirilmesinde aktif rol oynayacak.

Indiegogo son dönemde Hasbro gibi büyük firmalarla daha sık çalışmaya başladı. San Fransisko merkezli platform, küçük bir ekip toplayarak bu büyük firmalarla işbirlikleri geliştirmeye odaklanıyor. Buna odaklanmalarının sebebi ise büyük firmalardan normalde aldıkları yüzde 5 komisyondan daha fazla para almaları.

Peki Indiegogo gibi kitle fonlama platformlarını büyük küçük tüm firmalar için önemli kılan ne? Platformun pazarlamadan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Christian Busch şöyle anlatıyor: “Çoğu marka kitle fonlamaya yabancı ve kitle fonlamanın pazar araştırması, müşteri onayı ve destek tarafındaki potansiyelini tam olarak anlayamıyor. Kitle fonlama müşterileriniz ile doğrudan etkileşime geçip onların aslında ne istediklerini anlamanızın harika bir yolu. İnovasyon ortaya koymanın bir yolu…”

Hasbro, General Electric gibi dev firmalar kitle fonlama platformlarında müşterilerinin ne istediklerini anlamaya çalışırken, girişimciler daha direkt bir kumar oynuyor. İşlerini platformda insanların beğenisine sunan girişimciler, eğer işi beğenilirse ihtiyaç duyduğu parayı topluyor ve halihazırda kitlesi hazır bekleyen bir ürün veya servis üzerinde çalışıyor. Yeterince kaynağa sahip olmayan girişimciler için kitle fonlama bulunmaz bir fırsat. Eğer gerçekten ihtiyaç duyulan bir şey ortaya koyduğunuzu düşünüyorsanız, müstakbel müşterileriniz onu yapmak için ihtiyaç duyduğunuz kaynağı size sağlayacaklardır. Şansınızı deneyin.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close