3B baskı teknolojilerinin son kullanıcılar tarafından benimsenmesi beklenilen ivmede gerçekleşmese de, tasarımcıların ve mühendislerin 3B baskıda metal malzemeye gösterdikleri ilgi teknolojinin potansiyelini açığa çıkaracağa benziyor.

3B yazıcıları plastik materyallerle kullanarak prototip ve düşük miktarda üretim yapabilmek tasarımcı ve mühendisler için yeni fırsatları mümkün kıldı. Benzer teknoloji ile üretilen metal 3B nesneler ise üç boyutlu baskı tarihinin en heyecan verici ve en işlevsel ürünlerinden bazılarını hayata geçirdi.

“Metal 3B baskı”, metal tabanlı eklemeli üretim sürecinin kısaltması için kullanılan bir terim. Bu metodu geleneksel üretim tekniklerinden farklı kılan ise metal tahribata uğratılmak yerine, metal 3B objelerin programlanmış lazer tarafından katman katman tasarlanarak birbirlerine birleştirilmesi.

Yeni yeni benimsenmeye başlayan bu teknik, günümüzün en iyi tasarım çözümlerini üreterek daha hafif ve örgülü tasarımlarını mümkün kılan modern ve güçlü tasarım araçlarıyla birleştiğinde, ortaya yalnızca daha kısa üretim süresi değil, ayrıca geleneksel yöntemlere kıyasla çok daha güçlü ve hafif nesneler çıkıyor.

Metal 3B baskının en popüler olduğu alanların başında uzay ve havacılık sayılabilir. Elon Musk’ın özel uzay şirketi SpaceX ve Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), metal 3B baskı ile roket ve uzay mekiği parçaları üreterek, yüksek performans elde ederken aynı zamanda maliyetleri de düşürüyor. Örnek vermek gerekirse, SpaceX geliştirdiği SuperDraco isimli motorunun yanma odasında 3B bastırılmış birçok özel metal parça kullanıyor.

SpaceX SuperDraco
SpaceX SuperDraco

NASA, metal 3B baskı tekniği ile roket motoru için geliştirdiği turbo pompasında, geleneksel üretim tekniğine kıyasla yüzde 45 daha az parça kullandı.

Havacılık endüstrisinin metal 3B baskıyı en hızlı benimseyen alan olmasının ardında, teknolojinin hava araçlarının ağırlığında dramatik düşüşler gerçekleştirme, inşa verimliliğini artırma ve tasarım özelleştirmelerini mümkün kılma kabiliyetleri yatıyor. Alanın en büyük oyuncularından Boeing’in, bugüne kadar sattığı uçaklarda 20 bin 3B basılmış parça kullandığı belirtiliyor.

3B basılmış metal parçalar havacılık ve uzay endüstrisinde devrim yaratırken, sağlık alanında da büyük başarımların önünü açıyor. Genel görünüm bir hayli ümit vericiyken, Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu da yakın tarihte metal 3B protezlerin medikal süreçlerde kullanılmasını onayladı.

Sağlık alanında metal 3B baskının güncel başarılı uygulama örnekleri arasında 3B basılmış titanyum kafatası protezi ve 3B basılmış göğüs kafesi sayılabilir. Her iki uygulama da tümorleri alınan kanser hastaları için özel olarak 3B tarama teknolojisinden de yararlanılarak gerçekleştirildi.

Metal nesne üretiminde eksiltici, tahribata uğratıcı teknikler geçtiğimin 200 yılın en heyecan verici ürünlerini hayata geçirdi. Eklemeli üretim tekniğinin ne kadar güçlü olduğunu anlamamız ise birkaç yılda gerçekleşti.

Modern CAD yazılımlarının yeni tasarım kabiliyetleri ve daha önce üretimi imkansız olan yepyeni geometrik şekilleri üretme becerisi, 3B baskı teknolojilerinin başta uzay, havacılık ve sağlık alanında kökten devrimleri hayata geçirmesini mümkün kılıyor.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close