TED Talks’un son yıllarda, sunum yapmak konusunda herkesin beklentilerini yükselttiği bir gerçek. Çoğu zaman, dünyanın dört bir yanından insanın hayat hikayeleri veya iş hayatlarındaki başarılarını dinleyerek ilham dolarken, nasıl bu kadar etkileyici konuşabildiklerini ve izleyicileri etkileyebildiklerini de merak ediyoruz.

TED Talks sahnesinde konuşmalarını yaptıkları süre boyunca izleyicilerini adeta büyülemeyi başarmış konuşmacılardan bazıları, bu başarılarının ardında yatan sırlarını şöyle anlatıyor:

Amy Cuddy

“Seyircide merak ve gerilim duygusu yaratın.”

Amy Cuddy; konuşması boyunca ilginin üzerinde olmasını, izleyicilerde bir merak ve gerilim duygusu yaratmaya bağlıyor. Sunumun ya da konuşmanın ilk dakikalarında, ilerleyen sürede önemli bir şeyler olacağının ya da izleyenlerin önemli bir konuda bilgi edineceklerinin sinyalini vermenin katılımcılardaki merak duygusunu artıracağını ve odak noktalarını hep sahnede tutacağını savunuyor.

Brene Brown

“Açılışı, konuyla ilgili bir anekdotla yapın.”

İyi bir hikâye anlatıcısı olduğunu söyleyen Brene Brown, aynı zamanda hikayelerin gücüne inanıyor. İnsan beyninin, genetik olarak düşünceleri anlatılar halinde düzenlediğini belirten Brown, bir sunuma veya konuşmaya ilgili ve etkileyici bir hikayeyle başlamanın, izleyicilerin dikkatini en üst seviyeye çıkaracağını savunuyor. Ancak burada önemli olanın, anlatılan anekdotun gerçekten de ana mesajla iyi bir bağlantısı olması gerektiğinin altını çiziyor.

Dan Gilbert

“Anlatacaklarınızı son derece basit ve sade bir hale getirin.”

Dan Gilbert, basitleştirerek anlatmanın sadece kendisi için değil, tüm başarılı TED Talks konuşmacıları için ortak bir nokta olduğunu düşünüyor. Herhangi bir konu hakkında sunum yapacak herkese; ayrıntılarda boğulmadan, karmaşık fikirleri en kolay anlaşılacak şekilde sadeleştirerek ve net bir çerçeve çizerek anlatım yapmalarını tavsiye ediyor.

Sir Ken Robinson

“Mizahi bir dil kullanın ve gerektiğinde kendinizi de bu mizahın içine dâhil etmekten çekinmeyin.”

Bir akademisyen olan Sir Ken Robinson, dinleyicileri sıkmadan onlarla iletişim kurabilmek için mizahın son derece önemli olduğunu düşünüyor. Hatta Robinson’a göre, konuşmacıların zaman zaman kendisiyle alay edebilmesi veya mizahi bir dille kendisini eleştirebilmesi, izleyicileriyle arasındaki bariyeri yıkmaya ve daha rahat iletişim kurmaya yardımcı oluyor.

Tony Robbins

“Tutku ve enerjinizi gösterin.”

Tony Robbins için izleyicileri etkilemenin yolu, sahnede yeterince enerjik ve tutkulu olmaktan geçiyor. Robbins, sahnedeki konuşmacının enerjisi yüksek olduğunda ve anlattığı konu hakkında duyduğu inanç ve tutkuyu karşısındakilere yansıttığında, izleyicilerin konuşma boyunca tüm dikkatlerini üzerinde tutabileceğine inanıyor.

 

Kaynak:https://www.inc.com/geoffrey-james/11-public-speaking-tips-from-the-best-ted-talks-speakers.html

 

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close