Geride kalan haftada İTÜ Çekirdek’te birçok gelişme yaşandı. İyi fikirlerin yetişme merkezinin mutfağında ve girişimlerinde 25-29 Temmuz tarihleri arasında olan bitenleri derledik.

» Anatolian Technologies 400 bin TL yatırım aldı

anatolian

Otomobiller için yapay zeka analizleri yapabilen ve öğrenebilen SeaSong ürününün geliştiricisi Anatolian Technologies, 9,5 milyon TL değerlemeyle 400 bin TL yatırım aldığını duyurdu. Girişim yatırımcısını açıklamamayı tercih etti.

» Bons Apple App Store’a girdi

Bons

Anlık iletişime yeni bir boyut kazandırmak amacıyla yola çıkan Bons, 27 Temmuz’da Apple App Store’daki yerini aldı.

Mesajlaşmaya yepyeni bir boyut getirme amacıyla yola çıkan Bons, grup içerisinde 21 saniyelik anlık video mesajlarla arkadaşlarınızla ve sevdiklerinizle iletişim kurmanızı sağlıyor. Bons kullanıcıları, tek tıkla video mesaj atıp, grup içinde olan videoları hızlıca izleyebiliyorlar. Böylece sade ara yüzü sayesinde Bons, hız ve deneyim konusunda diğer uygulamalardan oldukça farklılaşıyor. 24 saat içinde kendiliğinden silinen içeriklerle ise mesajlaşma deneyimi her an taze kalıyor.

Bons’u iCihazlarınıza buradan (App Store) indirebilirsiniz.

» Changers tişörtlere inovasyon getiriyor

changersla

Patentli baskı teknolojisiyle tek bir tişörtü yüzlerce farklı tasarım ile kullanmayı mümkün kılan Changers, yayına aldığı web sitesi changersla.com üzerinden tasarım anlaşmaları yapmaya başladı. Girişim, tasarımcıları tişörtler için uygulanabilir tasarımları kendisine göndermeye davet ediyor. Konuyla ilgili daha fazla bilgi almak isteyen tasarımcılar info@changersla.com adresine e-posta gönderebilirler.

» Slothes Pio cihazların kıyafetlerle yönetilmesini sağlayacak

slothes-pio

Türkiye’nin ilk akıllı kıyafet üreticilerinden Slothes, iletken ipliklerle dokunmuş, elektrik üreten ve ürettiği elektrikle akıllı cihazları yönetebilen Pio isimli bir proje üzerinde çalışıyor.

Projenin öncelikli hedefi, kumaş üretiminde rekabet üstünlüğünü sürdürmek ve genişletmek için yenilikçi teknolojilerin uygulanması ile piezo elektrik iplik ve iletken ipliklerden dokunmuş, elektronik frekans üretebilen (elektrik sinyali), yıkanabilir, boyanabilen, giyilebilir kumaş üretmek.

Proje çıktısı ürün, pasif bir devre elemanı, yük üreteci ve boyanmış pamuk ipliğinden yola çıkılarak tasarlanacak. Geliştirilecek olan kumaşın, sahip olduğu piezo-elektrik fiberler üzerine uygulanan basınç, sıkışma ve gerginlik durumlarında, uygulanan kuvvet miktarı kadar uçları arasında elektriksel kutuplaşma oluşacak. Bu esnada piezo-elektrik fiberler mekanik değişimler doğrultusunda elektrik sinyali üretimlerini gerçekleştirecek. Elde edilen sinyaller doğrultusunda, cihazların yönetimi ve kontrolü sağlanacak.

» PITSTOP Programı devam ediyor

pitstop 3

İTÜ Çekirdek Otomotiv Projeleri Koordinatörü Ekrem Özcan öncülüğünde başlatılan PITSTOP Otomotiv Network ve Satış Geliştirme Programı kapsamında gerçekleştirilen yuvarlak masa etkinliklerinin bu haftaki ayağında yedek parça üreticisi FarPlas satın alma müdürü Ali Canlıdinç ve AR-GE yöneticisi Burcu Girginler otomotiv girişimcileri ile buluştu.

» Growth Hacking’e giriş

Seminer 3

Teknolojinin hayatımıza her gün daha fazla girmesiyle her alanda olduğu gibi ticaret yapmanın da yolları tamamen değişti. Bu değişim bizi internet ile tanıştırdı. İnternet çok kısa bir zamanda hayatımıza girdi ve herkesin benimsediği ve kullandığı bir platform haline geldi. Bu akıma uyum sağlayamayanlar kısa bir süre içerisinde pazardan yok olup gitme riskiyle kaşı karşıya kaldılar. Bu dünyada gereken başarıyı elde etmenin çeşitli yöntemleri ortaya çıktı. Bu yöntemlerden trendi de bugünlerde çok fazla duymaya başladığımız “growth hacking”.

27 Temmuz Çarşamba günü saat 18.20’de İTÜ ARI Teknokent ARI 3 Binası İTÜ Çekirdek Açık Ofisi’nde seminer veren Yakup Bayrak, girişimcileri  growth hacking trendi konusunda aydınlattı.

İTÜ Çekirdek’te gerçekleştirilen seminerleri buradan takip edebilir ve katılmak istediklerinize kayıt yaptırabilirsiniz.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close