Big Bang 2016’da yarı finale yükselmeyi başaran sosyal girişim givin, Türkiye’de eğitim alanında şeffaf çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşlarına destek olmak için geliştirdiği mobil uygulamasını tamamlamak üzere ve önümüzdeki ay Apple App Store’da yayınlamayı planlıyor.

Herkesin “bir gün kullanırım” diyerek atmadığı veya satmadığı fakat artık misyonunu tamamlamış birkaç eşyası vardır. givin, bir köşede bekleyen bu eşyaların eğitime desteğe dönüşmesini sağlayacak.

givin kendini eğitim için çalışan şeffaf sivil toplum kuruluşlarına fon yaratmak için mobilyadan elektroniğe çok çeşitli kategorilerde alışverişler gerçekleştirilmesini sağlayacak iyi bir pazar yeri olarak tanımlıyor.

Satış gelirleri satıcıya değil,
satıcının seçtiği Sivil Toplum Kuruluşu projesine aktarılır

Girişimin amacı, insanların kullanmadıkları eşyalarını ihtiyaç duyanlara satarak elde ettikleri geliri seçtikleri sivil toplum kuruluşlarına aktarmalarını sağlamak.

Örneğin, ütü odasının demirbaşı haline gelen koşu bandını satarak, birkaç dokunuşla çocuklarımızın daha iyi bir eğitim almasına katkıda bulunmak givin ile mümkün olacak. Satışlardan elde edilen gelirin STK’lara aktarılması görevi de yine şeffaflık ilkesine sadık kalınarak girişim tarafından üstlenilecek.

Girişim daha fikir aşamasındayken markalaşmak için Brand is You ajansından, kullanıcı deneyimi ve ekran tasarımları için ise Userspots’tan pro bono destek aldığını belirtiyor.

Sadece elinizdekilerle birilerinin hayatında değiştirmek isterseniz, givinapp’i takip edebilir ve girişimci ekibe e-posta adresinizi iletebilirsiniz.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Close