Otomotiv endüstrisi, hızlı bir dönüşümden geçmeye devam ediyor. Bu nedenle sektörde, 2023 yılı içinde önemli değişiklikler olabileceği düşünülüyor. Sektör, daha sürdürülebilir ve yeşil bir geleceğe doğru ilerlerken, araçları kullanma ve onlarla etkileşim kurma şeklimizin de önemli ölçüde değişeceği, öngörüler arasında yer alıyor.

Peki, 2023 yılında otomotiv sektöründe bizi neler bekliyor?

 

Satın Alma Deneyimi

Tüketicilerin araç satın alma şekilleri değişmeye devam ediyor. Hızlı tüketim malları, finansal hizmetler ve tüketicilerin satın alma deneyimi yaşadığı diğer sektörlerde olduğu gibi; 2023’ün, otomotiv üreticilerine distribütörler aracılığıyla geleneksel, dolaylı yolları tamamlayarak pazarda yeni, doğrudan yolları benimsemeleri konusunda bir ivme kazandıracak yıl olması bekleniyor.

Tesla ve Polestar gibi şirketler; üreticilerin fiyatları belirlemesine olanak tanıyan bağımsız bir perakendeci ağı olmadan, doğrudan tüketicilere satış yapmaya odaklanan modelleriyle sektörde örnek teşkil ediyor.

 

Dijitalleşme

Pek çok otomotiv üreticisi, tüketicilerin çevrim içi araç satın almasına olanak sunuyor. Bu trendin; evde test sürüşlerini ve eve araç teslimini kolaylaştırmanın yanı sıra, sanal gezintiler ve çevrim içi satış hizmeti sunma da dahil olmak üzere yeni teknolojiler benimseyerek rekabet gücünü korumak isteyen bayilerle devam edeceği tahmin ediliyor. Çevrim içi ve yüz yüze satış hizmetleri arasındaki entegrasyonun; markaların, dağıtım tarzı modellerden, bayii satış modelleriyle doğrudan satışa geçmeye devam etmesiyle daha da entegre hale gelmesi bekleniyor.

 

Bağlı Araçlar

Araçların dış ortamlarla, diğer araçlarla ve içindeki cihazlarla iletişim kurmasını sağlayan bağlantılarda büyük gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

Bu teknoloji; seyahat deneyimini ve şu anda mevcut olan, isteğe bağlı özellikleri dönüştürüyor. İnternet kullanımını, eğlenceyi ve hatta ödeme yapmayı destekliyor. Bağlantılı otomobiller aynı zamanda veri telematikleri sağlamak ve sorunlara yönelik uyarı sağlayarak arızaları önlemek için dijital verileri uzaktan tanımlayabiliyor.

Bu gelişmeler yalnızca seyahat deneyiminde devrim yaratmakla kalmıyor ayrıca teknoloji ve telekomünikasyon şirketleriyle daha fazla iş birliği yapmanın yanı sıra araç üreticilerinin toplanan verileri kullanmaları için yeni fırsatlar da sunuyor.

 

Pil Tedarik Zinciri

Yarı iletken azlığı ve lityum piller için hammadde ve mineraller olmak üzere tedarik zincirinin bozulması, otomotiv sektörü için sorun teşkil etmeye devam ediyor. Elektrifikasyona geçiş, pil üretimi için gerekli hammaddeler üzerinde bir baskı oluştururken sektördeki pek çok kişi bu baskının 2026 yılına kadar devam edeceğini tahmin ediyor.

Bu engelin üstesinden gelmek için yenilikçi çözümler ve iş birliğine olan ihtiyaç artıyor. Bu nedenle 2023 yılında; pil üretimi, tedarik zinciri ve elektrikli araç şarjına yönelik artan talebi karşılama yollarının bulunması gibi konulara daha fazla ilgi gösterilmesi bekleniyor.

 

Mobilite

Otomotiv gelir havuzunun, isteğe bağlı mobilite hizmetlerinin ve veri odaklı hizmetlerin benimsenmesiyle önemli ölçüde artabileceği düşünülüyor. Araç kullanımıyla ilgili tüketici tercihlerinin değişmeye devam etmesinin, 2030 yılında 1,5 trilyon dolara kadar veya yüzde 30’dan fazla ek gelir potansiyeli yaratabileceği tahmin ediliyor.

Geleneksel otomotiv satışlarının, elektrikli araçların piyasaya çıkmasıyla uzun vadede artmaya devam etmesi beklenirken, bu yıl mobilitenin potansiyel rolünde de bir artış gözlenmesi öngörülüyor.

 

Geleceğin Otomobil Teknolojilerini İTÜ Çekirdek #Otomotiv Programı ile Geliştir!

Otomotiv endüstrisi ve mobilite alanında çözümler üretecek girişimciler OİB’in gücüyle İTÜ Çekirdek’İn #Otomotiv Programı’nda destekleniyor. Hızlı gelişen teknolojilere uyum sağlayan, inovatif fikirleri hayata geçiren ve otomotiv sektörüne katkı sağlayacak girişiminle seni İTÜ Çekirdek #Otomotiv Programı’na bekliyoruz. Hemen başvur!

 

Kaynak: https://www.shoosmiths.co.uk/insights/articles/five-automotive-trends-to-watch-out-for-in-2023

 

Yazar Hakkında

Paylaşım
Close