Sigorta sektörü; gün geçtikçe, gelenekselden dijitale doğru bir ivme kazanmaya devam ederken sektörde teknolojik olarak gelişmiş sigorta sağlayıcılarına ve InsurTech şirketlerine olan talep de artış gösteriyor.

Sektördeki bu yoğun talebi karşılamak için InsurTech teknolojileri geliştiren girişimlerin, mutlaka odağında tutması gereken bazı şirketler bulunuyor.

Zipari

New York merkezli bir yazılım şirketi olan Zipari, sağlık sigortasını herkes için daha iyi hale getirmeyi amaçlıyor. “Daha büyük, daha iyi ve daha cesur sağlık sigortası” sağlamak amacıyla güçlü bir müşteri deneyimi platformu tasarlayan şirket, geliştirdiği modern teknolojiler sayesinde; müşterilerinin satış performansını optimize etmesine, bireysel self servis etkileşimlerini geliştirmesine ve iletişimlerini basitleştirmesine yardımcı oluyor.

Corvus Sigorta

Boston merkezli bir sigorta şirketi olan ve “Dünyayı daha güvenli bir yer haline getirme” misyonuyla yola çıkan Corvus; Cyber, Tech E&O, Cargo ve Reasürans dahil olmak üzere birçok akıllı ticari sigorta ürünü sunuyor. Şirket, ürünlerini teknolojik gelişmelere bağlı olarak sürekli geliştirmeye devam ediyor. Ürünlerini daha akıllı hale getirmek için veri analizlerinde makine öğrenimi yöntemleri ve yapay zekâ teknikleri kullanan Corvus, siber güvenlik tehditlerine karşı da veri biliminden yararlanıyor. Şirket, sektörde kendilerini zirveye çıkaran en temel sebeplerin başında veri kalitesine verdiği önemin geldiğini ifade ediyor.

Lemonade

New York merkezli bir sigorta şirketi olan Lemonade, sektördeki pek çok kişi tarafından “21. yüzyıl için inşa edilmiş bir sigorta şirketi” olarak tanımlanıyor. Şirket, müşterileriyle iletişimini geliştirmek için Maya isimli, yapay zekâ destekli bir sohbet robotu kullanıyor. Kullanıcılar Maya sayesinde, saniyeler içinde sigorta satın alıp ödeme yapabiliyor.

Şirketin B-corp sertifikasını kazanmış olmasıysa sosyal ve çevresel performans, yasal hesap verebilirlik ve kamu şeffaflığı da dahil olmak üzere birçok alanda en yüksek standartları karşıladığını gösteriyor.

GoHealth

Bireysel ve kısa vadeli sağlık sigortası hizmeti sunan GoHealth, 2 milyondan fazla sayıdaki müşterisine birçok ürün ve sağlık sigortası seçeneği sunuyor. Kritik Hastalık Sigortası, Tazminat Sigortası, Vizyon Sigortası gibi pek çok sigorta seçeneğine sahip şirket, tüketicilerin bulunduğu eyalete göre en uygun çözümleri bulmasına da olanak sunuyor.

Etherisc

“Sigortayı adil ve erişilebilir kılmak” misyonuyla yola çıkan Etherisc; uçuş gecikmesi sigortası, kasırga koruması, mahsul sigortası ve kripto cüzdan sigortası da dahil olmak üzere pek çok günlük ve olağan dışı durum için sigorta seçeneği sunuyor. Ancak şirketin sunduğu en önemli yeniliklerin başında blockchain teknolojisine dayalı akıllı sözleşmeler geliyor. Şirket; akıllı sözleşmeleri otomatik olarak etkinleştirme yeteneği sayesinde, talep işleme süreçlerini çok daha hızlı ve basit şekilde tamamlayabiliyor.

Yeni nesil sigortacılığa, sen de girişiminle katkı sağlamak ister misin?

İTÜ Çekirdek olarak, yapay zekâ modellerinden makine öğrenimine; sigorta sektöründe çığır açacak yeni nesil teknolojiler geliştiren girişimleri, sektörün önde gelen sigorta şirketleri AgeSA, Agito, AkSigorta, Axa Sigorta, HDI Sigorta ve Neova Sigorta ile buluşturmaya devam ediyoruz. Sigorta sektörünü inovasyonla geliştirip büyütecek ve sektördeki dijital dönüşümü hızlandıracak teknolojiler geliştiriyorsan seni İTÜ Çekirdek’e bekliyoruz. Hemen InsurTech Programına başvur!

 

Kaynak: https://www.aitimejournal.com/insurtech-companies-to-watch

Yazar Hakkında

Paylaşım
Close