Covid-19, geçtiğimiz yıl üretim sektörünü pandemi koşullarında durağanlaştırmıştı. Ancak otomobil endüstrisi durgunluğa girmekten uzak görünüyor. Hatta önümüzdeki 10 yılın, sektördeki şimdiye kadar en büyük atılımların yapılacağı dönem olması bekleniyor.

2021 yılının kalanı, elektrikli araçların merkezde yer alacağı dönem olacak. Araç satın alma yolculuğunda, giderek artan bir rol oynayan dijitalleşme, sürdürülebilirlik ve müşteri deneyimi bu yılın devamında otomobil üreticileri için öne çıkan öncelikler olacak.

Bu yılın otomotiv sektörünün yıldızı olacak özelliklere yakından bakalım:

  1. Elektrik Devrimi

Önümüzdeki 10 yıl, sıfır emisyon hedefleriyle elektrikli araçların devri olacak. 2021’in ise bu devrin başlamasında kritik adımların atılacağı yıl olması bekleniyor. Her büyük orijinal ekipman üreticisinin (OEM) ürün yelpazesine elektrikli araçları kattığını ya da artırdığını, birçok ölçeklendirme ve iş modellerini elektrikli araçları satmak üzerine yeniden kalibre ettiğini göreceğiz.

Elektrikli araçların start-up pazarında odak noktası ise elektrikli teslimat kamyonları ve otobüsler olacak.  Dünya devlerinden Amazon’un gelecek yıla kadar 10.000, 2030 yılına kadar ise bunun 10 katı kadar teslimat aracının yeni nesil elektrikli araçlardan olacağını iddia etmesi ise bunun en iyi örneği.

  1. Dijital Deneyim

Tüketicilerin satın alma davranışı değişmeye devam ettikçe ve Covid-19’un etkileri sürdükçe şirketlerin dijitale yaptıkları yatırım da artarak devam edecek. Müşteri deneyimlerinin iyileştirilmesi ise tüm markalar için kaçınılmaz olacak.

Otomobil üreticilerinin çoğu; araç içi, alışveriş ve hizmet deneyimlerini geliştirmek için bağlantılarını ve sesle etkinleştirilen donanımlarını hızlandırmak üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Hatta bunu yaparken müşteri deneyimini nasıl geliştirecekleri konusunda daha hızlı ve akıllı kararlar alabilmelerine yardımcı olan veri platformları oluşturuyor.

  1. Bağlantı

2021 yılında, otomobil üreticileri büyük çoğunlukla elektrikli araç platformu oluşturmayı odağına alsa da bağlantılı araçlar da giderek daha fazla talep edilmeye başlayacak. Son araştırmalar; artık pek çok kişinin bağlantılı teknolojilerle donatılmış araçlara, eskiye oranla, daha fazla ilgi gösterdiğini ve bir sonraki araçlarında en az bir bağlantılı özellik istediğini ortaya koyuyor. Önümüzdeki dönemde; otomobillerin tüketicilerin dijital yaşamlarıyla nasıl etkileşime geçtiği, müşteri sadakati açısından önemli rol oynayacak.

  1. Düzene Sokma

Covid-19 nedeniyle zorlu geçen 1,5 yılı geride bırakarak karlılığı artırmak, tüm otomotiv sektörü için kaçınılmaz görünüyor. Karlı olmayan türevlerin sayısını azaltmak, “olsa iyi olur” projelerini en aza indirmek ve fark yaratmak için değişim hızını artırmak sektörün geleceğini olumlu yönde etkileyecek.

Sonuç olarak 2021’in geri kalanı titiz bir odaklanma yılı olacak. Elektrikli araçlar, bağlanabilirlik, işletme yaklaşımı ve maliyetleri hedefleme gibi konular otomotiv endüstrisinin geleceğini inşa etme yolunda birincil alanlar olarak karşımıza çıkacak.

İTÜ Çekirdek #Otomotiv Programı Başvurunu Bekliyor!

İTÜ Çekirdek olarak, otomotiv teknolojileri geliştiren girişimcileri #Otomotiv Programımıza bekliyoruz!

2015 yılından beri omuz omuza vererek Otomotiv İhracatçıları Birliği (OİB) ile düzenlediğimiz İTÜ Çekirdek #Otomotiv Programı Kategorisi’nin başvuruları tüm hızıyla devam ediyor. Sürüş güvenlik sistemleri, sensör donanımları, batarya teknolojileri, motor verimi teknolojileri, kompozit malzemeler ve otomotiv içi kumaş teknolojileri gibi bir otomobili oluşturan tüm parçalara ve aksesuarlara yönelik teknoloji geliştiren girişimciler OİB’in desteği ile İTÜ Çekirdek #Otomotiv Programı’nda destekleniyor.

OİB’in bu kategoriye özel nakdi ödülü olan 600.000 TL ve Big Bang Start-up Challenge sahnesinin 54 milyon TL’lik ödül havuzundan faydalanma şansını elde etmek için hemen başvur!

 

Kaynak: https://www.automotiveworld.com/articles/whats-next-for-the-automotive-industry-in-2021/

 

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close