Yeni bir iş kurmak her ne kadar heyecan verici olsa da daha önce deneyimlemediğiniz bir süreçten geçmek ve karşılaşmadığınız durumlarla yüzleşmek, çoğu zaman zorlayıcı olabiliyor. Böyle durumlarda, yanınızda güvenebileceğiniz, sektörde deneyim sahibi ve fikir alışverişinde bulacağınız birilerinin olması, başarıya ulaşmanıza yardımcı olurken psikolojik açıdan da kendinizi daha güvende ve rahat hissetmenize olanak sağlayabiliyor.

Bu nedenle pek çok girişimci, sürecin henüz başlarındayken mentor desteğine ihtiyaç duyuyor. Peki, girişimciler için bir mentorla birlikte çalışmak, neden bu kadar önem taşıyor?

Öğrenme Sürecinizi Destekler

Bir işte sürdürülebilir bir başarı yakalamanın yolu, öğrenme sürecinin sürekli olarak devam etmesinden geçiyor. Mentorlar ise girişimcilerin bakış açısını genişletmek, sorunların çözülmesi için birden fazla bakış açısıyla girişimcilere yardımcı olmak ve güvenilir kaynaklarla iş birliği yapabilmek gibi konularda yardımcı olarak, girişimcilerin öğrenme sürecine katkı sunabiliyor.

Objektif Görüşler Sunar

Yeni girişimcilerin ürün ya da hizmetlerini kusursuz hale getirebilmeleri için geri bildirim almaları önem taşıyor. Ancak pek çok kişi henüz bir müşteri kitlesi edinemediğinden, bu geri bildirimleri genellikle yakın çevresinden alıyor. Bu durum da zaman zaman, geri dönüşlerin yeterince objektif olmaması ile sonuçlanabiliyor. Ancak mentorlar, sahip oldukları bilgi ve uzmanlık doğrultusunda girişimcilere objektif ve gelişim odaklı görüşlerle yardımcı oluyor.

Yatırım Bulmanıza Yardımcı Olur

Bir girişim kurulduktan sonra, onu bir sonraki sıçrama noktasına taşımanın yolu genellikle yatırım almaktan geçiyor. Ancak yeni girişimciler, çoğunlukla ihtiyaçları olan yatırımı bulmakta zorlanabiliyor. Mentorlar ise sektördeki deneyimleri ve güçlü bağlantıları sayesinde, destek oldukları girişimcilerin yatırımcılarla tanışmasına ve girişimleri için gerekli olan finansmanı sağlamalarına yardımcı olabiliyor.

Gereksiz Zaman ve Emek Kaybından Kurtulmanızı Sağlar

Sürecin henüz başındaki girişimciler, genellikle hata yapmaya açık oluyor. Her ne kadar hatalardan ders çıkarmak, başarıya giden yolun anahtarlarından biri olsa da bu hatalar zaman zaman gereksiz zaman ve emek harcanmasına neden olabiliyor. Girişimciler, bir mentorun uzmanlığı ve desteği doğrultusunda, basit hatalar yapmaktan kaçınarak başarıya daha kısa sürede ulaşabiliyor.

Maddi Kaynaklarınızı Verimli Kullanmanıza Yardımcı Olur

Başlangıç seviyesindeki girişimlerin maddi kaynakları genellikle sınırlı olurken; para yönetimi konusunda henüz yeteri kadar deneyim kazanmamış pek çok girişimci, bu kaynakları yanlış kullanabiliyor. Maddi kaynakların yanlış kullanımı ise girişimlerin başarısız olmasına yol açıyor. Ancak mentor desteği almak; girişimcilere maddi kaynakların kullanımındaki öncelikler, neyin gerçek bir ihtiyaç veya neyin gereksiz harcama olabileceği konusunda yardımcı olarak, yapılabilecek yanlışların önüne geçiyor.

Kaynak: https://www.entrepreneur.com/article/347638

Yazar Hakkında

Paylaşım
Close