TÜBİTAK BİGG Programının yeni çağrısı ‘Yeşil Büyüme’ konsepti ile duyuruldu. Yeni çağrı döneminde TÜBİTAK’ın belirlediği 5 ana başlık altındaki iş fikirleri değerlendirilecek.

TÜBİTAK, BİGG yeni dönem çağrısını ‘Yeşil Büyüme’ konsepti açıkladı. Bu çerçevede, girişimcilerin çevresel risk ve ekolojik problemleri en aza indirerek sürdürülebilir ekonomik büyümeyi hedefleyen iş fikirleri TÜBİTAK tarafından desteklenecek. Belirlenen 5 ana başlık altına, sürdürülebilirlik, temiz teknolojiler, kaynak etkin kullanım, karbon emisyonunun azaltılması, yenilenebilir enerji, biyoçeşitliliğin korunması gibi alanlardaki iş fikirleri ile başvuran girişimcilere 200.000 TL hibe desteği imkânı sağlanacak. Bu bağlamda geliştirilebilir bir girişim fikrine sahipsen BİGG programına İTÜ Çekirdek farkıyla hemen başvur. Başaranlar arasına ismini yazdırabilmek için geç kalma.

Son başvuru tarihi 30 Eylül!

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Herhangi bir şirkette ortaklığı olmayan, en az 2 kişilik bir ekibe sahip, daha önce BİGG desteği almamış ve Yeşil Büyüme konseptine uygun Ar-Ge çalışmalarını için kaynak arayan girişimciler BİGG programına başvurusunu gerçekleştirebilir.

“Yeşil Büyüme” konsepti için belirlenen 5 ana başlık aşağıdaki gibidir:

– İklim Değişikliği, Çevre ve Biyoçeşitlilik
– Temiz ve Döngüsel Ekonomi
– Temiz, Erişilebilir ve Güvenli Enerji Arzı
– Yeşil ve Sürdürülebilir Tarım
– Sürdürülebilir Akıllı Ulaşım

Ana başlıkları ve detayları incelemek için tıklayınız.

BİGG İLE HİBE DESTEĞİ

BİGG, girişimcilerin teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini hayata geçirebilmeleri için, girişimcilerin fikir aşamasından pazara kadar olan faaliyetlerini destekleyen bir TÜBİTAK programıdır. Bu program dahilinde girişimcilere 200.000 TL hibe desteği sağlanmaktadır.

 BİGG SÜRECİNDE İTÜ ÇEKİRDEK FARKI

İTÜ Çekirdek olarak 2015 yılından beri teknolojik ve yenilikçi iş fikrine sahip girişimci adaylarını TÜBİTAK BİGG Programı kapsamında destekliyoruz. En son açıklanan 2020 1. Çağrı döneminde TÜBİTAK BİGG desteği alan 13 girişimcimiz ile en çok hibe desteği kazandıran konsorsiyum oldu. Bu girişimcilerle beraber bugüne kadar 177 BİGG girişimcimiz 30 milyon TL üzerinde hibe desteği aldı.

Programa başvuran girişimciler kabul edilmelerinin ardından;

  • İş planı hazırlama, proje yazımı, girişimcilik AR-GE, ticarileşme, finansal plan gibi birçok konuda eğitimler alıyorlar,
  • 500’den fazla İTÜ Çekirdek mentoruyla projelerini geliştirmek için beraber çalışabiliyor,
  • İTÜ ve İTÜ ARI Teknokent’in networkünden yararlanabiliyor,
  • 2020’de 54 milyon TL değerinde ödül, hibe ve yatırımın dağıtıldığı Big Bang Start-up Challenge yarışması sürecine dahil olabiliyor,
  • TÜBİTAK tarafından desteklenmeye uygun bulunması durumunda İTÜ ARI Teknokent kuluçka merkezlerinde ücretsiz ofis imkânı kazanabiliyor,
  • Yatırımcılarla görüştükleri demodaylere katılabiliyor,
  • 40’ı aşkın paydaş kurumun katkıları ile iş ağlarını genişletebiliyor,
  • İş süreçlerini kolaylaştıracak, bulut sistemleri, ödeme sistemleri, muhasebe ya da sosyal yaşam destekleri gibi birçok alanda İTÜ Çekirdeklilere tanınan indirim, abonelik ya da ücretsiz kullanım gibi özel imkanlarla sahip oluyorlar.

BİGG Programı imkanlarına İTÜ Çekirdek ayrıcalıkları ile ulaşmak için hemen başvur.

Son başvuru tarihi 30 Eylül !

 

 

 

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close