Otomotiv teknolojileri, son hız gelişmeye devam ediyor. Rekabetin üst düzey olduğu bu sektörde, üreticiler de yarışın gerisinde kalmamak adına, araçlarını son teknolojiler ile donatarak markalarını bir adım ileri taşımaya çalışıyorlar.

Son zamanlarda markalar arası yarış otonom ve bağlı araçları, toplum genelinde daha yaygın hale getirmek üzerine sürüyor. Peki yakın zamanda sıklıkla karşımıza çıkması beklenen otomotiv teknolojileri neler?

  1. 5G

5G’nin 2020 yılı sonlarında hayatımıza girmesiyle birlikte otomotiv üreticileri de bu teknolojiyi araçlara entegre etmek için çalışmalara başladı. Araçlara 5G entegre etmek, daha yüksek ağ hızıyla bağlantı kurmak anlamına geliyor. Bu da, şehirden uzaktaki birinin daha fazla kapsama alanına sahip olması ve aracıyla daha hızlı bağlantı kurabilmesi demek.

Çinli otomotiv üreticisi Geely, 5G bağlantılı aracınının tanıtımını yakın zamanda yapmışken bu teknolojinin yakın zamanda daha fazla araçta yer alması ve daha fazla insanın hayatına girmesi bekleniyor.

  1. IoT ve AI

Nesnelerin interneti (IoT) ve yapay zeka (AI) otomotiv sektöründe halihazırda kullanılmakta olan teknolojiler. Fakat bu teknolojilerin sürüş analizi ve güvenliği sağlamak, araç parçalarını takip ederek bakıma ihtiyaç duymaları durumunda bunu araç sahibine raporlamak gibi işlevlerinin yakın gelecekte daha fazla kullanılması öngörülüyor.

  1. Sürdürülebilir Enerji

Küresel iklim krizi, gün geçtikçe kötüleşmeye devam ederken endüstriler ve aktivistler de bu önemli sorun için çözüm aramaya devam ediyor. Bu çözümün önemli bir parçasını ise otomotiv endüstrisi oluşturuyor. 

Pek çok otomotiv şirketi ise önümüzdeki yıllarda karbon nötr hale gelmeyi taahhüt ediyor. Örneğin Jeep, 2022 yılına kadar, alanındaki en çevreci SUV’lara sahip olacağını iddia ederken Kaliforniya gibi eyaletler ise 2035 yılına kadar fosil yakıtsız araçları zorunlu kılıyor. Yollardaki elektrikli araçların sayısının zaman içinde daha da artması beklenirken güneş enerjili araçların da hayatımıza gireceği öngörüler arasında…

  1. 3D Baskı

3D baskı teknolojisi son birkaç yılda tüm dünyayı sarmış olsa da çok yakın gelecekte tamamı 3D baskı araçların yola çıkması beklenmiyor. Fakat hem üretim maliyetlerini düşürmek hem de zamandan kazanmak adına, otomotiv üreticilerinin araç parçalarını 3D baskı teknolojileri ile üretmeye başlayacağı dönemlere girmemiz yakın görünüyor.

  1. Akıllı Telefon Bağlantıları

Akıllı telefonlar hali hazırda, otomotiv sektörünün önemli bir parçası haline gelmiş bulunuyor. Sürücüler; aracı çalıştırmak, kilitlemek, konum takibi yapmak ve ödemelerini yönetmek gibi konularda akıllı telefonlarından yararlanabiliyor. Fakat yakın zaman içerisinde bu uygulamaların bir adım daha ileri götürülmesi ve performans raporları, gerekli onarımlar hakkınsa bilgilendirmek, yardım çağırma, koltuk ısıtma gibi konularda da akıllı telefon bağlantılarından yararlanılması bekleniyor.

İTÜ Çekirdek olarak, otomotiv teknolojileri ile ilgili girişimi olan girişimcilere destek oluyoruz. 2015 yılından beri omuz omuza vererek Otomotiv İhracatçıları Birliği (OİB) ile düzenlediğimiz İTÜ Çekirdek #Otomotiv Programı Kategorisi’nin başvuruları tüm hızıyla devam ediyor. Sürüş güvenlik sistemleri, sensör donanımları, batarya teknolojileri, motor verimi teknolojileri, kompozit malzemeler ve otomotiv içi kumaş teknolojileri gibi bir otomobili oluşturan tüm parçalara ve aksesuarlara yönelik teknoloji geliştiren girişimcileri, İTÜ Çekirdek’e bekliyoruz.

OİB’in bu kategoriye özel nakdi ödülü olan 600.000TL ve Big Bang sahnesine özel 54 milyon TL’lik yatırım ve ödüllerden faydalanma şansını elde etmek için hemen başvur! 

Başvuru için tıklayın.

Kaynak: https://iot.eetimes.com/6-connected-car-tech-predictions-for-2021/ 

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close