İTÜ ARI Teknokent Genel Müdür Yardımcısı ve İTÜ Öğretim üyesi Doç. Dr. Deniz Tunçalp moderatörlüğünde gerçekleşen İTÜ Çekirdek ile Girişimci Türkiye radyo programında bu hafta Evbana kurucu ortağı Enver Melih Sorkun ve Ditospace kurucu ortağı Çağlar Ekim ile gayrimenkul sektöründe teknoloji girişimciliği ele alındı.

İTÜ Çekirdek girişimleri olan Evbana ve Ditospace Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden olan gayrimenkule odaklanıyor. Evbana, emlak bulma, taşınma ve yerleşme süresince yardımcı olan, ev, ofis gibi gayrimenkullerin bulunmasını sağlayan online bir emlak asistanı.

Ditospace ise kurumlara mekan kiralamak isteyenlerle mekan sağlayıcılarını bir araya getiren bir internet platformu. Ditospace daha çok kısa süreli kiralamalara ve ticari gayrimenkullere odaklanmasıyla Evbana’dan ayrılırken, iki girişim de ortak çalışma mekanları kiralamalarıyla bu alanda birbirlerine rakip görünüyor.

Paylaşım ekonomisinden yola çıkarak, ticari gayrimenkul sektöründe gördükleri açığı kapatmak üzere yola çıktıklarını belirten Ditospace kurucusu Çağlar Ekim örnek olarak, toplantı odalarını kullanmadıkları zaman kiraya veren işletmelerle, toplantı odası olmayan küçük işletmelerin bir araya gelerek karşılıklı çıkar sağladıkları bir ortam yarattıklarını ifade ediyor. Teknolojinin gelişmesiyle var olan çalışma sistemi ve ofis kullanım şekilleri değişmeye başlıyor ve ortak kullanım alanları gittikçe yaygınlaşıyor. Dolayısıyla Çağlar Ekim, Ditospace olarak yeni gelişen bir ekonomiye dokunduklarından bahsediyor.

Evbana kurucu ortağı Enver Melih Sorkun ise bu girişime kendi ihtiyaçlarından yola çıkarak başladıklarını ifade ediyor. İnsanların haftalarca ev aradığını ve teknoloji çağında bu kadar zaman ve emek harcamanın insanların motivasyonlarını düşürdüğünü gözlemleyerek böyle bir girişim kurmaya karar verdiklerini belirtiyor. Alım-satım ve kiralamada aylık 80 bin işlemin gerçekleştiğinden ve komisyon ekonomisinin aylık 300 milyon TL’ye ulaştığından bahseden Enver Melih Sorkun, bu ekonominin bir kısmının Evbana üzerinden gerçekleşmesini hedeflediklerini de ekliyor.

Türkiye’de ve dünyada emlak sektörünün gelişimi, gelir modelleri ve yatırım süreçlerinin de ele alındığı programın kaydını aşağıdaki oynatıcıdan dinleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close