Michigan Üniversitesi Araştırmacıları, Güneş Enerjisiyle Çalışanlara Oranla 10 Kat Daha Verimli Su Ayrıştırma Cihazı Geliştirdi

Michigan Üniversitesi’nde bir araştırma ekibi, doğal fotosentezdeki çok önemli bir adımdan ilham alarak hidrojen ve oksijene dönüştürmede, güneş enerjisiyle ayrıştırma yöntemlerinden 10 kat daha verimli olan yeni bir cihaz geliştirdi.

Dış mekan teknolojilerinde büyük bir sıçrama olarak görülen bu yeni cihaz, 10 kat verimliliğin yanı sıra, sürdürülebilir hidrojenin maliyetini de düşürüyor. Araştırma ekibi, sıradaki hedeflerinin verimliliği daha da artırmak ve aynı zamanda çok daha yüksek saflıkta hidrojen elde etmek olduğunu ifade ediyor.

NREL’den Plastiklerin Geri Dönüşümünü Çok Daha Ucuz Hale Getirecek Yeni Yöntem

Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı araştırmacıları; petrol rafinasyonundan üretilen ve çok yönlülüğü ile bilinen bir malzeme olan PET’in geri dönüşümünü çok daha ucuz hale getirecek yeni bir yöntem geliştirdi.

Bunun için plastiklerin çözünmesinde etkili olan enzimlerden faydalanan araştırma ekibi, bu enzimlerin biyolojik kurallarını öğrenmek için bir makine öğrenimi modeli geliştirdi. Modelin, bir saatten kısa sürede, dönüşümde kullanılabilecek enzimlerin bir listesini oluşturmak için 250 milyondan fazla proteini taradığını belirten araştırmacılar, böylece PET maddeleri yapısöküme uğratabilecek 24 enzimi tanımlamış oldu. Ekip; bu yöntemin endüstriyel ölçekli bir tesiste yapılmasının, tedarik zinciri enerji gereksinimlerini %45 ve sera gazı emisyonlarını ise %38 oranında azaltabileceğini düşünüyor.

OpenAI, Metinleri 3D Görüntülere Dönüştüren Yeni Bir Makine Öğrenme Sistemi Geliştirdi

San Francisco merkezli bir yapay zekâ araştırma şirketi olan OpenAI’deki bir araştırma ekibi, diğer sistemlerden çok daha hızlı şekilde metinden 3D görüntüler oluşturabilen bir makine öğrenimi sistemi geliştirdi.

Point-E ismi verilen yeni sistem; “Kırmızı zemin üzerinde, mavi bir sandalye” veya “Yeşil şapka takan ve ata binen genç bir çocuk” gibi metinsel tanımlamaları, dakikalar içinde 3D görüntülere dönüştürebiliyor. Sonuçları oluşturmak için bulduğu görüntüleri; hedeflenen nesnenin, 3D nokta bulutu modelini üreten ağlara dönüştüren bir yapay zekâ modeline yönlendiren sistemden, onunla çalışmak isteyen tüm kullanıcılar faydalanabiliyor.

Kaynaklar:

https://techxplore.com/news/2023-01-cheap-sustainable-hydrogen-catalyst-efficient.html

https://www.nrel.gov/news/features/2022/scientists-discover-enzymes-cheaper-to-recycle-waste-polyester-textiles-and-bottles-than-making-from-petroleum.html

https://www.3dnatives.com/en/openai-point-e-system-3d-models-using-ai-261229225/

 

 

 

Yazar Hakkında

Paylaşım
Close