İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’ndeki Araştırmacılar Giyilebilir Kas Tabakası Geliştirdi

İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’ndeki (ETH Zürih) bir araştırma ekibi, giyilebilir kas tabakası geliştirdi. Yumuşak ve yelek formunda tasarlanan cihaz; kumaşa gömüşü sensörler aracılığıyla çalışan algoritma sayesinde, kullanıcının bilinçli hareketlerini ve bu hareket için gerekli kuvvet miktarını algılayabiliyor. Yelekte yer alan motor ise kullanıcının kaslarına uzanan bir kabloyla, istenen hareketi destekliyor.

Araştırma ekibinin Myoshirt ismini verdiği yeleğin, kısıtlı hareket kabiliyetine sahip kişilerde üst vücut gücünü ve dayanıklılığı artırmak amacıyla kullanılması amaçlanıyor.

Tokyo Üniversitesi Bilim İnsanları Robotik Bir Parmağı İnsan Derisiyle Kapladı

Tokyo Üniversitesi’ndeki bilim insanları, robotik bir parmağı insan derisiyle kapladı. Daha önce üzerinde çalışılan sentetik cilt kopyalarının aksine, bu kez yeniden yapılandırılmış gerçek insan derisi hücreleri kullanıldı.

Gerçek bir derinin sürekli hidrasyon ve dolaşım gerektirdiğini, aksi takdirde kuruyup parçalanacağını belirten araştırma ekibi; bir sonraki adım olarak, ter bezleri ve sinir uçları için kanallara sahip dokular üretmeyi hedefliyor.

Rutgers Üniversitesi Araştırmacıları Demiryoluna İzinsiz Girişleri Tespit Edecek Yapay Zekâ Geliştirdi

Rutgers Üniversitesi mühendisleri, demiryolu geçitlerine izinsiz girişleri tespit etmek ve son on yılda bu sebeple artış gösteren ölümleri engellemek için yeni bir sistem geliştirdi.

İhlal türlerini ayırt eden ve ihlallerin video kliplerini oluşturan yapay zekâ destekli bir çerçeve oluşturan araştırma ekibi; sistemin, video verilerini tek bir veri kümesinde işlemek için bir nesne algılama algoritması kullandığını belirtiyor. Ekip; bu sayede, izinsiz girişlerin günün hangi saatlerinde ve hangi yönlerde daha fazla gerçekleştiğini belirleyebileceklerini ve buna göre önlemler alınabileceğini ifade ediyor.

Kaynaklar:

https://techxplore.com/news/2022-06-wearable-textile-exomuscle.html

https://mashable.com/video/human-skin-on-a-robot

https://www.rutgers.edu/news/rutgers-researchers-create-artificial-intelligence-aided-railroad-trespassing-detection-tool

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close