Yemek Sektöründe Teknoloji Kullanımı Artıyor

Robot teknolojisinin büyük fabrikalardan sonra orta ve küçük ölçekli endüstrilerde de kendini göstermesiyle gıda sektörü için de çeşitli çözümler üretilmeye başlandı. Özellikler hamburger pişiren robotlar bu alandaki ilk çalışmalar olarak kendini gösteriyor.

Bunun yanında 3 boyutlu yazıcılarla et üretimi de gıda sektöründe son dönemde gündemde olan konulardan bir tanesi. Bitki kökenli et üretiminin, 3 boyutlu yazıcılar ve robot teknolojisiyle bir araya getirmek için çalışmalarını sürdüren İsrail merkezli SavorEat girişimi bu 3 teknolojiyi bir araya getirerek, 6 dakika içerisinde kişiselleştirilmiş bir yemek deneyimi sunabildiğini duyurdu.

NASA, Jüpiter’in Atmosferinde İlginç Maddeler Bulduğunu Açıkladı

NASA, uzay gemisi Juno’nun Jüpiter atmosferinde su bulutlarına benzemeyen ancak yıldırımlara neden olan bulutlara rastladığını duyurdu.  NASA, 1970’li yılllarda gerçekleştirilen Voyager görevinde de benzer yapıda yıldırım üreten bulutlarla karşılaşıldığını vurgularken, o tarihte bu bulutların Dünya atmosferindeki su bulutlarıyla benzer yapıda olduğunun tahmin edildiğine değindi. Yeni bulgularda ise Jüpiter atmosferindeki bu oluşumun daha komplike bir duruma işaret ettiği ifade edildi.

Juno’nun atmosfere yakın yaptığı uçuşlarda bazı sürpriz bulgulara rastlandığına değinilen açıklamada, daha ufak ve sığ yıldırımların, eski tahminlerin aksine daha yüksek atmosferde oluştuğu gözlemlendi. Juno görevinde yer alan araştırmacılar Jüpiter’deki yıldırım olaylarının atmosferdeki amonyak nedeniyle Dünya’daki yıldırımlara göre daha yüksek irtifada oluştuğuna inandıklarını açıkladılar.

Apple, Google Stadia gibi Bazı Bulut Oyun Platformlarının iOS App Store Kurallarını İhlal Ettiğini İddia Etti

Teknolji devleri Microsoft ve Google, bir süredir Project xCloud ve Stadia bulut oyun servislerinin birlikte kullanılmasına yönelik testler yapıyor. Hal böyleyken bu servisler iOS donanımlı cihazlarda henüz kullanılamıyor.

Apple yetkililerinin Business Insider’a yaptığı açıklamaya göre bunun nedeni Google Stadia ve Microsoft ProjectxCloud servislerinin iOS App Store kurallarını ihlal ediyor olması. Apple bunu daha önce de teknik olarak açıkladıklarını ve bu platformların sunduğu oyunları tek tek değerlendiremedikleri ve puanlandıramadıkları için bu durumun yaşandığını ifade ediyor.

Microsoft ise Digital Trends’e yaptığı açıklamada Project xCloud oyunlarının iOS platformunda yayınlanması için mevcut olan dışında alternatif bir metot bilmediklerini açıkladı.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close