Cambridge Üniversitesi Araştırmacıları Elektrikli Araç Akülerinden En Verimli Şekilde Yararlanmanın Yolunu Keşfetti

Cambridge Üniversitesi araştırmacıları; farklı sürüş modellerinin pil performansını nasıl etkilediğini tahmin ederek, elektrikli araçlarda şarj sürelerini azaltmaya ve pil ömrünü uzatmaya yardımcı olabilecek bir makine öğrenimi algoritması geliştirdi.

Bu yöntem için pile yüksek boyutlu elektrik darbeleri göndererek yanıtı ölçen ve pil sağlığına ilişkin çok sayıda biyobelirteç sağlayan bir sonda geliştiren araştırma ekibi; algoritmanın yakın gelecekte, sürücülere en kısa rotaları ve pili şarj etmenin en hızlı yolunu önermek için kullanılabilmesini hedefliyor.

North Carolina Eyalet Üniversitesi Araştırmacılarından Tarım Alanlarındaki Toprak Nemini Gerçek Zamanlı Ölçecek Yeni Yöntem

North Carolina Eyalet Üniversitesi araştırmacıları; tarım alanlarındaki toprak nemini gerçek zamanlı olarak, birden fazla derinlikte tahmin etmek için radyo vericileri ve alıcıları kullanan, kablosuz bir sistem geliştirdi.

Temassız Nem Tahmini (CoMEt) adı verilen yeni teknoloji, radyo dalgalarını toprağa ileten bir yer üstü kablosuz cihaza dayanıyor. Sistem, iletilen sinyalin gücünü artırarak kullanıcıların toprak nemini birden fazla derinlikte değerlendirmesine olanak sunuyor. Araştırma ekibi, geliştirdikleri bu teknolojinin, hem mahsul verimini artırmak hem de sulama uygulamaları hakkında üreticileri bilgilendirmek için faydalı olacağını ifade ediyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Bilim İnsanlarından “Elektronik Cilt”

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki bilim insanları; temelde elektronik cilt işlevi gören, yeni bir giyilebilir sensör geliştirdi.

Vücut yüzeyine ikinci bir deri gibi yapışabilen ince bir film olarak tasarlanan bu yeni teknoloji, herhangi bir çip dizisi veya Bluetooth modülüne ihtiyaç duymadan, kişinin sağlık verilerini paylaşabiliyor. Yapıştırıldığı yerdeki hareket veya darbeyi elektrik sinyallerine çevirerek en yakındaki alıcıya gönderen cihazın alıcılarının, gelecekte, akıllı telefon veya fitness bandı gibi kişinin yanında taşıyabileceği objeler olması hedefleniyor.

 

Kaynaklar:

https://techxplore.com/news/2022-08-machine-algorithm-electric-vehicle-batteries.html

https://news.ncsu.edu/2022/08/wireless-tech-soil-moisture/

https://www.slashgear.com/971883/this-electronic-skin-lacking-a-chip-could-be-the-future-of-wearables/

 

 

 

Yazar Hakkında

Paylaşım
Close