Bir girişimi kurduktan sonra sıra, büyümeye geliyor. Ancak büyümek kadar, yakalanan ivmeyi sürdürmek de aynı derecede önem taşıyor. Büyüme pazarlama stratejileri ve taktikleri, girişimlere satın alma aşamasının ötesinde genişleme ve bu genişlemeyi sürdürmenin yollarını sunuyor.

Büyümeyi hedefleyen her girişimin, mutlaka radarında tutması gereken bazı büyüme stratejileri bulunuyor.

İlgi Çekici İçerik Oluşturma

Blog, podcast, teknik incelemeler ve video gibi içerikler oluşturmak; potansiyel müşterilerinizin girişiminiz hakkında bilgi edinmesini kolaylaştırdığı için büyüme pazarlamasının temel unsurları arasında ve satış hunisinin en üzerinde yer alıyor.

Ancak oluşturulacak içeriklerin ilgi çekici, özgün ve kullanıcı ihtiyaçlarına hitap eder şekilde hazırlanmış olmasının yanı sıra sürekli ve güncel olması da önem taşıyor. İçerik paylaşılacak kanalların hangilerinin (sosyal medya, podcast, blog, dijital bültenler vb.) hedef kitleye ulaşmak için daha uygun olduğunu da belirlemek gerekiyor.

Ücretsiz Araçlar veya Platform Erişimi Sunma

Bu strateji pek çok yazılım şirketi ve çevrimiçi platform tarafından sıkça uygulanıyor. Şirketler, tüketicinin ilgisini çekmek için ürününün bir bölümünü ücretsiz olarak, deneme amaçlı sunuyor.

Bu yaklaşım, risk faktörünü ortadan kaldırdığı için müşterilerin bir ürün veya hizmeti denemekten çekinmelerini ortadan kaldırıyor. Bir ürün veya hizmet bedava sunulduğunda, tüketicinin kaybedecek hiçbir şeyi olmadığından markaya karşı daha ilgili ve keşfetmeye açık hale geliyor. Ücretsiz olanaklar sunmanın bunun yanı sıra tüketiciden geri bildirim almayı kolaylaştırdığı için de girişimlerin büyüme stratejileri arasında yer alması gerekiyor.

Kişiselleştirmeden Yararlanma

McKinsey & Company tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, tüketicilerin %76’sının kişiselleştirilmiş iletişimin bir markayı tercih etmelerinde önemli bir faktör olduğunu ortaya koyuyor. Alışveriş yapanların %78’i ise kişiselleştirilmiş iletişim veya içeriğin, tekrar satın alma olasılıklarını artırdığını belirtiyor.

Potansiyel müşterilerin ve müşterilerin ilgisini çekmenin ve sadakatlerini pekiştirmenin yolu, kişiselleştirmeden geçiyor. Online alışveriş deneyimlerini, geçmiş ve güncel davranışlara göre uyarlamak, müşterilerinize kişiselleştirilmiş e-postalar göndermek gibi aksiyonlar almak, büyüme stratejisinin önemli parçaları arasında yer alıyor.

Marka Elçilerinin Kullanımı ve Tüketici Tavsiyeleri

Hali hazırdaki müşteriler ve marka elçileri, bir markanın müşteri tabanının genişlemesine büyük oranda katkı sağlıyor. Sahip olunan bütçe doğrultusunda, büyüme stratejisine marka elçilerinin dahil edilmesi, bir ürün veya hizmetin bilinirliğini artıracağı gibi, tüketici üzerinde merak uyandırma ve satın almaya yönelme konusunda da önemli rol oynuyor.

Ancak pek çok tüketici, ürünü daha önce kullanmış müşterilerin yorumlarına da oldukça önem veriyor. Bu nedenle, web sitesinde yorum bölümüne yer vermek hem iyi hem de kötü yorumlar konusunda şeffaf olmak ve sosyal medya kanallarından gelen yorumlara cevap vermek de önem taşıyor.

Kaynaklar:

https://www.forbes.com/sites/johnhall/2022/06/26/keep-these-4-growth-strategies-on-your-radar/?ss=entrepreneurs&sh=9a101b762155

https://www.mckinsey.com/business-functions/growth-marketing-and-sales/our-insights/the-value-of-getting-personalization-right-or-wrong-is-multiplying

 

 

Yazar Hakkında

Paylaşım
Close