Sunumlar; fikirlerinizi, tekliflerinizi ve girişiminizin sahip olduğu değerleri hedef kitlenize aktarmak için en etkili yolların başında geliyor. Ancak dinleyicilerinizin ilgisini kazanabilmek için sunumunuzun son trendlere uyacak ve modern kitleyle etkileşimi artıracak şekilde hazırlanmış olması önem taşıyor.

Eğer yakın zamanda gerçekleştireceğiniz bir sunum varsa, aşağıdaki adımları izleyerek dinleyicilerinizle daha etkili iletişim kurma şansınızı artırabilirsiniz.

Görsel Hikâye Anlatımı

Hikâye anlatımını görsellerle eşleştirmek, güçlü bir etki yaratmanın yanı sıra mesajınızın akılda kalıcılığını da artırıyor. Ancak bu noktada doğru görselleri seçmek de önem taşıyor. Görsellerinizin girişiminizin hikâyesiyle uyumlu olduğundan ve istediğiniz duyguyu uyandırdığından emin olmanız gerekiyor. Sunumlarınızda ayrıca açıklayıcı veya örnek olay çalışmaları gibi videolara yer vererek, video içeriklerin gücünden yararlanmayı da düşünebilirsiniz.

Verileri Görselleştirin

Sunumlarınızda verilerden yararlanmak önem taşıyor ancak verilerinizin çok miktarda ve anlaşılması zor halde olması, izleyicilerinizin ilgisini kaybetmesine neden olabilir. Bu durumun önüne geçmek için verilerinizi grafikler, çizelgeler ve tablolar gibi görsel akışlara dönüştürebilirsiniz. Elbette bu tarz tablo ve grafiklerin de çok fazla olmaması, vermek istediğiniz mesajı verecek yeterlilikte olması önem taşıyor.

3 Boyutlu ve Sürükleyici Teknolojiler

AR ve VR gibi 3 boyutlu gerçeklik teknolojilerindeki yükseliş, kurumsal dünyanın görsel sunumlarını da geliştiriyor. 3 boyutlu gerçeklik teknolojileri, görsellere derinlik katarken AR ve VR teknolojileri ise etkileşimli deneyimler sunuyor. Sunumlarınızı hazırlarken bu teknolojilerden yararlanarak, izleyicilerinizin ilgisini çok daha fazla çekebilirsiniz.

İnteraktif Sunumlar

İnteraktif sunumlar; dinleyicilerin ilgisini çekmenin yanı sıra sunumların daha etkili ve akılda kalıcı hale gelmesine de yardımcı oluyor. Hedef kitlenizle etkileşiminizi güçlendirmek için testler, anketler ve etkileşimli infografikler gibi öğeleri sunumunuza entegre edebilir böylece dinleyicilerinizin sunumunuz esnasında daha keyifli vakit geçirmesini de sağlayabilirsiniz.

Kapsayıcılık

Sunumunuzu hazırlarken hedef kitlenizde yer alan tüm yaş, ırk ve cinsiyetleri kapsayacak tasarım ve görseller kullandığınızdan emin olmanız önem taşıyor. Bu yaklaşım, hedef kitlenizdeki herkesin, temsil edildiğini hissetmesini sağlayacağından dinleyicilerinizin ilgisini cezbetmenize de yardımcı oluyor.

Kaynak: https://www.entrepreneur.com/starting-a-business/stop-giving-boring-presentations-follow-these-6/456676

Görsel Kaynak: https://www.shutterstock.com/tr

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close