Kimi zaman fikir ayrılıkları hatta çatışmaları yaşasak da gerçek şu ki pek çoğumuz için annelerimiz, en büyük rol modelimiz ve zaman zaman ilham kaynağımız…

Hazır Anneler Günü yaklaşırken, söyledikleri sözlerle çocuklarına başarılı birer girişimci olmaları yolunda ilham vermiş anneleri bir araya getiriyor, bu vesileyle tüm annelerimizin Anneler Günü’nü de kutluyoruz!

“Hızlı ve Etkin Düşün”

Virgin Group’un önde gelen isimlerinden Richard Branson’ın annesinden sıklıkla duyduğu ve kendisine ilham olan sözü “Hızlı ve etkili düşün.” Branson, aynı zamanda annesinin, çocuklarının kendi ayakları üzerinde durabilecek kadar güçlü olmalarını istediğini, onları asla şımarık ve narin yetiştirmediğini de söylüyor.

“Paranı Dikkatli Harca”

LearnVest’in kurucusu Alexo Von Tobel, annesinin savurganlığa son derece karşı olduğunu ve çocuklarına da sık sık gerçekten önemsedikleri ve ihtiyaç duydukları şeyleri önceliklendirmelerini telkin ettiğini, bu sayede parasını doğru şekilde nasıl harcayacağını öğrendiğini söylüyor.

“Aynı Anda Birden Fazla İş Yapmak Zorunda Değilsin”

“Multitasking” yani “aynı anda birden çok iş yapmak” kavramını günlük hayatımızda sıkça duysak ve çoğu zaman bizden beklenen tam olarak bu olsa da HuffPost’un kurucusu Arianna Huffington’ın annesi, tam olarak böyle düşünmüyor. Aksine, bir işi hakkını vererek yapabilmek için tam konsantrasyonun ne kadar önemli olduğunu savunuyor.

“İçgüdülerini Takip Et”

Su şişesi tasarımlarıyla adından söz ettiren S’well’in kurucusu Sarah Kauss’un annesinden öğrendiği en önemli ders, içgüdülerini takip etmek olmuş. S’well’i kurmadan önce, bir ticari gayrimenkul şirketinde çalışan Kauss, günün birinde annesinin “Hayattan ne istiyorsun?” sorusuna, tekrar kullanılabilir ve modern şişe tasarımlarını göstererek cevap vermiş. Bunun üzerine annesi onu, içgüdülerini takip etmesi ve bu işe girmesi konusunda cesaretlendirmiş.

“Tutkularının Peşinden Git”

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, annesinin kendisine her zaman tutkularının peşinden gitmesini söylediği ve ona yapmak istediği her şey konusunda destek olduğunu söylüyor. Öyle ki sayılarla arası çok iyi olan Zuckerberg’e annesi daha 10 yaşındayken Atari 800 kullanarak kodlama yapmayı öğretmiş ve belki de farkında olmadan, oğlunun yıllar sonra yakalayacağı başarının kapılarını açmış.

Kaynak:

https://ceotudent.com/basarilariyla-unlu-girisimcilerin-annelerinden-aldigi-11-harika-ders 

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close