Rol yapma oyunları (RPG), tüm dünyada popülerliğini artıyor. Oyun geliştiriciler ise bu popülerliğin doğal bir sonucu olarak, rol yapma oyunlarına daha fazla yönelmeye başlıyor. Bu tarz oyunların tasarım ve yazılımında yapay zekâdan rastgele sayı üreticilerine kadar pek çok mekanik bulunuyor. Bu nedenle RPG oyunlar geliştirmek isteyenlerin bazı temel teknolojilere hakim olması gerekiyor.

Oyun Motorları

Oyun motorları; bir oyundaki tüm yapının nasıl göründüğünü ve çalıştığını etkileyen temel yapıtaşlarından birisi. Oyun geliştirme sırasında, grafiklerin yapılmasından oyun hafızasının yönetimine kadar neredeyse her şeyin motorda gerçekleştiği söylenebilir. Bu nedenle oyun geliştiricilerin öncelikle oyun motorları hakkında detaylı bilgi sahibi olması, daha sonra ise ihtiyaçlarına uygun olan geliştirme programını seçmesi gerekir.

Programlama Dilleri

Programlama dilleri, video oyunlarının temeli olarak görülüyor. RPG’ler başta olmak üzere, türü ne olursa olsun tüm oyunlar karmaşık bir kodlama sisteminin ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle oyun geliştiricilerin, programlama dillerine hâkim olması gerekiyor. RPG oyun geliştiriciler ise çoğunlukla Java, C++ ve HTML5 gibi farklı programlama dillerinden faydalanabiliyor.

Grafik Tasarım Yazılımı

Bir video oyununun iyi bir izlenim bırakması için grafik tasarımı büyük önem taşıyor. Söz konusu rol yapma oyunları olduğundaysa bu durum daha da kritik bir hale geliyor. Oyun tasarımcıları çoğunlukla; Adobe yazılımı, Photoshop, Illustrator ve InDesign gibi programları kullanıyor.

Ses Motorları

Özellikle RPG oyunlar konusunda; görsellerin etkileyici olması kadar, müzikler ve kullanılan sesler de aynı derecede önemli. Ses ve görsellik, bir oyunda birbirini tamamlayan iki etken olarak görülüyor. Oyun geliştiriciler, oyunlarda etkili bir ses dünyası oluşturabilmek için ses motorlarından yararlanıyor. Wwise, FMOD, Fabric, Miles Sound System ve AstoundSound programları; en fazla tercih edilen ses motorları olarak öne çıkıyor.

Yapay Zekâ

Oyun geliştiriciler, oyunlardaki tahmin yeteneğini geliştirmek amacıyla yapay zekâdan faydalanıyor. Böylelikle rol yapma oyunlarında; oyundaki karakterin, karşısına çıkan nesneleri birbirinden ayırt edebilmesi daha kolay hale gelirken satranç gibi klasik oyunlarda da bilgisayara karşı oynamak bir üst seviyeye taşınmış oluyor.

Rastgele Sayı Üreticileri

Rastgele sayı üreticileri (RNG), oyunlarda büyük ve küçük belirli olaylara yol açan algoritmaları etkileyen rastgele diziler üretiyor. Bu da bir oyunu her oynadığınızda ya da aynı durumla karşılaştığınızda, her zaman aynı deneyimi yaşamamanızı sağlıyor. Örneğin; RNG teknolojisi, oyundaki bir sandıkta veya yendiğiniz bir düşmanda bulduğunuz ganimeti rastgele ayarlıyor. Bu tür rastgele durumların yaşanması ise oyunların, kullanıcıya daha iyi bir deneyim sunmasını ve daha keyifli olmasına imkân sunuyor.

Kaynak: https://www.makeuseof.com/key-technologies-rpg-video-games/

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Close