Pandemi sürecinden iklim değişikliklerine ve gelişmekte olan teknolojilere kadar pek çok etken, her sektörde olduğu gibi otomotiv sektöründe de tüketici trendlerine, beklentilerine ve tercihlerine yön veriyor.

Otomotiv üreticilerinin ve bu alanda teknolojiler geliştiren girişimlerinse, pazarda güçlü bir konuma sahip olmak için bu eğilimleri mutlaka göz önünde bulundurması gerekiyor.

Sürdürülebilirlik

 İklim değişikliklerinin her geçen gün etkisini daha fazla göstermesi, tüm dünyayı bu konuda harekete geçmeye zorluyor. Tüketici alışkanlıklarıysa sürdürülebilirlik odağında yeniden şekilleniyor ve sürdürülebilirliğe önem veren markalara olan ilgi giderek artıyor.

Bu durumun, otomotiv sektörü için de geçerli olduğu söylenebilir. Tüketicilerin çevre dostu araçlara olan talebinde son dönemde önemli bir artış var. Ancak satın alma kararında elbette kalite ve fiyat gibi etkenler de önemli rol oynuyor. Bu nedenle üreticilerin sürdürülebilirlik üzerine daha fazla yoğunlaşması ve çevre dostu araçların her bütçeye hitap edecek oranda yaygınlaşması gerekiyor.

Kalite

Bir aracın kaliteli olması, tüketici alışkanlıklarını şekillendiren etkenler arasında önemli rol oynuyor. “Kalite” dendiğinde tüketicinin aklına sadece bir aracın ne kadar dayanıklı olduğu gelmiyor. Aracın estetiği, güvenilirliği, sahip olduğu donanım ve teknolojiler de “kalite” kavramının içini dolduran faktörler arasında yer alıyor ve bu kriterler de tüketicilerin satın alma davranışlarında etkili oluyor.

 Kişiselleştirme

 Kişiselleştirme, müşteri deneyimi alanında son dönemin en çok konuşulan kavramlarından birisi. Araçların da yapay zekâ desteğiyle kişiselleştirilmesi, kullanıcı deneyimini çok daha üst seviyeye çıkarıyor. Özellikle birden fazla kişi tarafından kullanılan araçlarda; koltuğun o an direksiyonda olan sürücüye göre ayarlanması, ekrana o kişinin takviminin yansıtılıp Spotify listesinin açılması gibi özellikler tüketicileri cezbediyor.

Markanın Tüketiciye Karşı Tutumu

 Her sektörde olduğu gibi, otomotiv sektöründe de tüketiciler müşteri dostu ve uzlaşmacı markalara daha fazla ilgi gösteriyor. Hatta internetteki müşteri yorumlarını takiben, tüketicilerin zayıf müşteri kültürüne sahip markalarla ilişkilerini kestiği bile görülüyor.

Bu nedenle, piyasaya sürülen bir ürünün satışlarını artırabilmek için tüketici geri bildirimlerine önem vermek ve gerekirse bu ürünü, alınan geri bildirimler ışığında yeniden şekillendirmek gerekiyor. Bu durum aynı zamanda, markaların müşteri kültürünü daha iyi anlamaları ve geleceğe dair planlarını bu yönde şekillendirmeleri açısından da önem taşıyor.

İTÜ Çekirdek #Otomotiv Programı, Geleceğin Otomobil Teknolojilerini Arıyor!

Sen de tüketicilerin taleplerini, beklentilerini karşılayacak ve sektöre inovasyon katacak otomobil teknolojileri geliştiriyorsan, adres belli!

Otomotiv endüstrisi ve mobilite alanında çözümler üretecek girişimciler OİB’in gücüyle İTÜ Çekirdek’in #Otomotiv Programı’nda destekleniyor. Hızla gelişen teknolojilere ayak uyduran, inovatif fikirleri hayata geçiren ve otomotiv sektörüne katkı sağlayacak girişiminle seni İTÜ Çekirdek #Otomotiv Programın’a bekliyoruz.

Kaynak:  https://shawnryder.com/trends-in-automotive/

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close