Doç. Dr. Deniz Tunçalp moderatörlüğünde gerçekleşen, TRT Radyo 1’de canlı olarak yayınlanan İTÜ Çekirdek ile Girişimci Türkiye radyo programına bu hafta İTÜ Çekirdek’in başarılı girişimlerinden IUGO kurucusu Evren Özatay ve OTAM Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme San. Tic. A.Ş. genel müdürü Volkan Bayraktar konuk oldu.  Akıllı araçlar ve otomotiv sektöründe inovasyonun konuşulduğu programda #GirişimciTürkiye etiketiyle sorular kabul edildi.

Reel sektörler göz önüne alındığında girişimcilik için en uygun sektörlerin başında otomotiv geliyor. İçinde malzeme mühendisliği, makine mühendisliği, elektrik elektronik mühendisliği, yazılım mühendisliği gibi birçok farklı mühendislik dalını toplu disiplinler olarak bünyesinde barındırıyor. Özellikle yazılım ve elektrik mühendisliği bugün çok hızlı bir şekilde gelişiyor. Dolayısıyla içinde bu tarz dalları barındıran girişimcilik fikirlerinin çok kolay gelişebileceği bir sektör. Sadece Türkiye’de değil dünyada önemli bir yere sahip olan otomotiv sektörü girişimciler için inanılmaz fırsatlar yaratıyor.

IMG_0843

OTAM genel müdürü Bayraktar’a göre girişimciler akıllı ve yenilikçi ufak komponentlere yani yan sanayiye doğru yönlenmeliler. Bunun sebebini de işin geri kalan kısmındaki yatırımların ve teknolojilerin çok büyük olmasına ve girişimcilerin tek başlarına altından kalkmasının imkansız değil ama zor olmasına bağlıyor.

Akıllı araçlar sektörüne yan sanayii olma amacıyla yola çıktıklarını belirten IUGO kurucusu Özatay, büyük otomobil markalarının yan sanayii olarak özel teknolojiler geliştiren küçük girişimci firmaları bünyelerine kattıklarını belirtiyor. Çalışmalarına 4 yıl önce Amerika’da başlayan Özatay, tersine beyin göçü gerçekleştirerek bu çalışmaları ülkemize getirdi. Akıllı ve güvenli sürüş mottosuyla yola çıkan IUGO, Michigan’da geliştirip, California’da büyüttükleri şirket, İstanbul’da büyümeye devam ediyor. Özatay, “İki önemli noktayı gündemimizde tutmaya önem veriyoruz. Bunlardan biri bu işin AR-GE’sini her zaman yapıyor olmak, diğeri Türkiye’nin, bölgenin ve coğrafyanın ihtiyaçlarına uygun çözümler geliştirebilmek.”

IUGO’nun geliştirdiği teknoloji hakkında daha detaylı bilgilere sahip olmak ve OTAM genel müdürü Volkan Bayraktar’ın otomotiv sektörünün geleceğine dair öngörülerini öğrenmek için radyo kaydımızı dinleyebilirsiniz:

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close