Herkese merhaba! İTÜ Çekirdekli girişimciler, Öneriyor serimiz aracılığıyla kendilerini motive eden sözleri, takip ettikleri platformları, sektörleriyle ilgili trendleri ve daha birçok şeyi bizimle paylaşıyor! Girişimcilik yolunun henüz başındaysanız, bu yolda sorularınız ya da ilham almak istediğiniz noktalar varsa bu serimiz tam size göre! Bu hafta, probiyotikleri ve mikroorganizmaları daha dirençli hale getirmek için Ar-Ge çalışmaları yapan Probioco’nun Kurucusu Ilgın Karacan bizimle önerilerini paylaştı.

Kendinize sık sık hatırlattığınız, sizi motive eden bir cümle var mı?

Aslında bir değil birden fazla cümle var ancak son zamanlarda beni çok daha huzurlu hissettirdiği için sıklıkla şu cümleyi tekrar ediyorum. ‘’Dileyin, size verilecek; arayın, bulacaksınız; kapıyı çalın size açılacaktır. Çünkü her dileyen alır, arayan bulur ve kapı çalana açılır’’

Takip ettiğiniz, size ilham veren web sitesi, blog gibi platformlar hangileri?

Aynı ekosistemi paylaştığımız girişimlerden ilham almak ve vizyonumu genişletmek adına İTÜ Çekirdek Blog tarafını sıklıkla takip ediyorum.

Girişimcilik serüveninizde size ilham veren kitaplar oldu mu, olduysa hangileri?

Kesinlikle, bu serüven boyunca kitaplar hep benim yol arkadaşım oldu. Hisleriniz, pratik ve teorik bilginiz size belli bir yere kadar destek oluyor. Kitaplar ise geçmişte yapılan hataları ve bu hataların altında yatan psikolojik ve sosyolojik olguları göstererek, bize verilen en değerli şey olan zamanı doğru ve verimli kullanabilmemizi sağlıyor. Jordan B. Peterson’ın Hayat için 12 kural, yine Jordan B. Peterson’un Beyond Order kitaplarının yanı sıra Robert Green’in tüm kitapları bu süreçte yol arkadaşım oldu.

İzlediğinizde sizi motive eden filmler hangileri?

Aslında çok film var ancak Sylvester Stallone’ın başrolünde oynağı Rocky serisi ile birlikte Michael B. Jordan’ın başrolünde oynadığı Creed filmleri, girişimcilik yolculuğumda dönüp dönüp izlediğim filmler oldu.  Bunlar, hayatın dramatikliğini yansıtan ancak buna rağmen vazgeçmemenin değerini betimleyen önemli filmler.

Sizce 2022’de sektör trendleri neler olacak?

Web 3.0 ekosisteminin ve bununla bağlantılı yazılım ve uygulamaların trend haline geleceğini ancak olgunlaşması için 2026’a kadar beklememiz gerektiğini düşünüyorum. Diğer taraftan nüfus artışı ve tedarik zincirindeki sıkıntılarla birlikte sürdürülebilir gıda ve tarım çalışmalarının bu sene trend olacağına inanıyorum.

Önümüzdeki 10 yılda sektörünüzde ne gibi gelişmeler yaşanmasını bekliyorsunuz?

Covid-19 salgınının insanların öncelik ve ihtiyaçlarını regüle ettiği bu dönemden başlayarak önümüzdeki 10 yıl içerisinde biyoteknoloji sektörünün ilaç taşıyıcı sistemleri geliştirme, sürdürülebilir gıda ve tarıma odaklanmasını bekliyorum. Bununla birlikte yeni mikrobiyal türlerin keşfedilmesi ve bu mikrobiyal türlerin spesifik alanlara entegrasyonunun sağlanması ile şu an imkânsız gibi görünen her şeyin çözümünü yine doğanın kendisinde bulabileceğiz.

Rol model olarak gördüğünüz kişi ya da kanaat önderleri var mı?

Dünya’nın sayılı mikrobiyologlarından olan Leyla Tarhan Çelebi’yi ve Nanomik’in kurucu ortağı Buse Berber Örçen’nin yürüdükleri yolları örnek alıyorum.

Girişiminiz için ilk adımı atmaya ne zaman ve nasıl karar verdiniz?

Girişimcilik benim çocukluk hayalimdi. 5 yaşında müzik cd’si satarak başladığım bu serüvende çeşitli girişimcilik tecrübelerinin ardından daha büyük amaç için bu yola çıktım. Benim için doğru olup olmadığını sorguladığım zamanlarda, hayatın karşıma çıkardığı engellerin beni bu zamana hazırlamak için olduğunu fark ettiğim de ise doğru yolda olduğumu anladım. Dolayısıyla bu serüvene atılmadan önce herkesin içine dönüp amacını sorgulamasını tavsiye ederim.

Girişimcilik yolunda İTÜ Çekirdek size neler kattı?

İTÜ Çekirdek girişimcilik yolunda bize aile oldu. Sağlamış olduğu mentorluklarla iş fikrimizi geliştirirken, Big Bang Startup Challange gibi rekabetin üst düzey olduğu bir etkinliğin organize edilmesi çalışma motivasyonumuzu her daim üst düzeyde tuttu.

Günlük hayatınızda benimsediğiniz rutinleriniz var mı, varsa neler?

Sıkı çalışmak yerine akılcı ve disiplinli çalışmanın doğruluğuna inanıyorum. Dolayısıyla her günü vücudumu, zihnimi ve ruhumu güçlendirebileceğim bölümler olarak 3’e ayırıyorum. Yoga ve meditasyon yaparak ruhumu, kardiyovasküler antrenman ve ağırlık antrenmanımı yaparak vücudumu güçlendiriyor ve yoğun bir çalışma maratonuna geçerek günü başlatıyorum. Günün sonunda ise bir süre kitap okumaya ayırıyorum.  Bu rutin içerisinde ise sabahın zenginliğinden ve aksamın rahatlığından faydalanmaya dikkat ediyorum.

Sizce başarıya ulaşmanın yolu ya da yolları neler?

Genel kanının aksine başarıya ulaşmanın tek yolunun duygusal olarak güçlü olabilmek olduğunu düşünüyorum. Duygusal olarak güçlü olduğunuz zaman inanmaya, sabretmeye, çalışmaya başlıyorsunuz. Hayatın dolambaçlı yollarında karşınıza çıkan engelleri, hedefinize ulaşabilmek için bir basamak olarak görüyor ve günün sonuna geldiğinizde ise noktaları ileriye bakarak değil, sadece geriye doğru bakarak birleştirebileceğinizi biliyorsunuz.

Yazar Hakkında

Paylaşım
Close