Oculus’un kurucusu Palmer Luckey, Twitter üzerinden önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde satışa sunulacak olan sanal gerçeklik başlığı Rift’in final sürümüne dair açıklamalarda bulundu.

Oculus’un Rift’in dağıtımını nasıl gerçekleştireceği, fiyatın ne olacağı gibi ürüne dair bir çok soru işareti var. Oculus’un kurucusu, girişimi Facebook tarafından satın alındıktan sonra da işini yapmaya devam ediyor: Beklentileri yönetmek. Bunu yaparken pazara ilk giren firma olmanın zorluğuna değinmeden edemiyor.

luckey-tweet-1

Luckey Rift’in fiyatını söylemeden, Facebook’un partnerliği sayesinde Oculus’un kâra daha az odaklanabileceğini ve cihazın fiyatını 1500 doların altında tutabileceğini belirtiyor. Cihazın fiyatı yine de yüksek olacak ve Rift’in ilk sahipleri bu parayı ekibe duydukları güven karşılığında ödeyecek. Peki buna değer mi? Hatırlarsanız Facebook’un kurucu CEO’su Mark Zuckerberg’in yanıtı 2 milyar dolarlık bir evet olmuştu.

luckey-tweet-2

Luckey’nin son tweet’i, Rift’in 1000 dolardan daha uygun fiyatlı olacağını belirtiyor. Birçokları için bu fiyat aralığı sanal gerçeklik başlıkları için ideal aralıktayken, yine de pahalı olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Rift, her türünün ilk örneği gibi fiyatıyla eleştirilecektir.

2016’nın sanal gerçeklik için patlama yılı olacağı artık şüphesiz.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close