Girişimcilik günümüzde teknoloji ile içiçe geçmiş bir iş yapma biçimi. Teknoloji neslinin girişimciliğe bu denli ilgili olması şaşırtıcı değil. Yalnız da değiller; Y Kuşağı için girişimcilik yolunu kolaylaştıran birileri var: Mentorlar.

Mentor, girişimciye verdiği tavsiyelerle onu iş dünyasının zorlukları karşısında yönlendiren ve başarıya ulaştırmayı amaçlayan tecrübeli iş insanlarıdır. Mentorlar özellikle tecrübesiz girişimciler için kritik önem taşır. Peki bir mentor girişimciye ve girişime neler kazandırabilir? En önemli dörtlü şu şekilde:

Tecrübe
Başarılı ve kendilerini kanıtlamış iş insanları olan mentorlar, iş dünyasında yıllar içerisinde kazandıkları tecrübeler ve deneyimler ile girişimcilerin ideal tavsiye ve profesyonel bilgelik kaynağına dönüştüler.

Fırsatlar
İş dünyasının sert yollarında yürümeye çalışırken, mentorlar size yola devam etmeniz için rehberlik eder. Sizi göremediğiniz fırsatları görür, onları nerede ve nasıl aramanız gerektiğini öğretir ve hatalardan çıkarılacak derslere işaret eder. Mentorunuz sayesinde birçok fırsatı fark edebilir ve bunlardan nasıl yararlanılacağını uygulamalı öğrenebilirsiniz.

Bağlantılar
Çevrenizde önemli insanların olması harikadır fakat bir girişimcinin istediği yatırımcı ile görüşmesi her zaman mümkün olamayabiliyor. Fakat mentorunuz sayesinde ummadığınız kapılar size açılabiliyor. Tanımanız gereken insanlar ile mentorunuz aracılığıyla tanışabilirsiniz.

İlham
Mentorların manevi destekleri de büyük başarılara ulaşmanıza ön ayak olabilir. İş dünyası çoğu zaman girişimcilerin hevesini kırmakta başarılı olur. İşte, iyi bir mentora sahip olduğunuzda, bu zorlukları yılmadan atlatmayı ve hatta onlardan avantaj elde etmeyi öğrenebilirsiniz.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close