Xbox oyun konsolunun üreticisi Microsoft, son dönemde inovasyonda farklı bir yöne doğru gitmeyi tercih ediyor. Şirket, fiziksel engelli kişiler için geliştirdiği oyun aksesuarının kutusunu bile özenle tasarlamış.

Oyun dünyasında yenilik dendiği zaman akla genelde daha iyi grafikler, daha hızlı işlemciler ve tabi ki yeni oyunlar gelir. Bu açıdan bakıldığında Xbox ve PlayStation dünyanın en önde gelen konsolları olarak kıyasıya bir rekabet içerisinde. İki markanın birçok kez birbirlerine üstün gelmek adına yenilikleri piyasaya sunduklarına şahit olmuştuk. Fakat Xbox, son dönemde bambaşka yeniliklerle dikkat çekiyor.

Microsoft, bir süre önce Xbox için özel bir kontrol cihazı geliştirmişti. Üzerinde programlanabilir 2 büyük pad bulunan cihaz, bu sayede daha rahat bir şekilde kontrol edilebiliyor. Ayrıca cihazın üzerinde yer alan 19 bağlantı girişi, farklı fiziksel engellere sahip kişilerin kendilerine uygun aparatları bu cihaza bağlamalarına olanak veriyor.

Bu aparatı piyasaya sunmaya hazırlanan Microsoft, gösterilen özenin sadece cihaz tasarımıyla sınırlı olmadığını da ortaya koydu. Şirketi kontrol cihazı için tasarladığı kutu da fiziksel engeli bulunan kişilerin zahmetsizce açabilmesi için tasarlanmış. Böylece bazen çok zorlayıcı olabilen naylon poşetler ve fiziksel güç gerektiren kapaklardan kurtulmuşlar. Şirket birçok engelli oyuncunun bu paketleri dişleriyle açmak zorunda kaldığını fakat yeni tasarımla birlikte buna ihtiyaç kalmayacağını söylüyor. Zira bu paket tasarımı bir süredir gerçek kullancılarla birlikte test ediliyormuş.

Microsoft’un Xbox Adaptive Controller ismini verdiği kontrol cihazı eylül ayında 99 dolarlık fiyatıyla satışa sunulacak.

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close