İyi girişimlerin yetişme merkezinde bu hafta yine birçok önemli gelişme yaşandı!

İTÜ Çekirdek World Incubation Summit 2018 ‘de Dünya 3.’sü, Avrupa 2.’si  oldu!

UBI Global tarafından Toronto, Kanada’da gerçekleşen World Incubation Summit 2018 ‘de “Üniversitelere Bağlı Kuluçka Merkezleri” kategorisinde İTÜ Çekirdek globalde 3. ve Avrupa’da 2. oldu!

Dünyanın en iyilerinden biri olma yolunda yanımızda olan tüm mentorlarımıza, destekçilerimize ve paydaşlarımıza teşekkür ederiz.

Nanomik Get in The Ring yarışmasında 1. oldu

Gıda ve tarım ürünlerini bozulmadan ilk günkü tazeliğinde tutan doğal koruyucular geliştiren Nanomik, Cyberpark tarafından düzenlenen Get in The Ring yarışmasında 1. oldu. Böylelikle Lizbon’da düzenlenecek ve 100 ülkeden girişimcilerin katılacağı Get in The Ring Global’da Türkiye’yi temsil etmeye hak kazandı.

Enlil dikey eksenli rüzgar türbini saha testlerine Şubat ayı içerisinde başlayacak

Enlil, şehrin dinamiklerini kullanarak karayollarını yenilenebilir enerji kaynaklarına dönüştüren, bunu yaparken de  şehrin konfor ve güvenliğini sağlamayı hedefleyen akıllı dikey eksenli rüzgar türbini projesi.

Kara yolları, metrobüs vb. ulaşım hatlarına konumlandıracağı solar panel destekli rüzgar türbinleri ile hem taşıtların oluşturduğu hem de doğal rüzgarlardan yararlanarak sürdürülebilir enerji üretmeyi planlayan Enlil, diğer yandan da türbinlerin üzerine yerleştirilecek sensör ve IOT platformu ile şehir içi sıcaklık, nem, rüzgar, CO2 ölçümü yapmayı hedefliyor.

Girişimin hedeflerinden biri de yaptığı bu ölçümler ile karbon ayak izi haritası çıkararak şehrin konforunu sağlamayı, deprem izleme istasyonu ile de olası İstanbul depremiyle ilgili önemli tahminler elde etmek ve şehrin güvenliğine de katkıda bulunmak.

Enlil’in bu yenilikçi ve akıllı projelerine İ.E.T.T büyük bir ilgi göstererek saha testleri ve türbinin optimizasyonu için bir alan belirledi. İ.E.T.T Metrobüs Vatan Caddesi durağı Enlil ekibine saha testlerini yapması için tahsis edildi.

hangiokuldaokumaliyim.com Abbas Güçlü’nün de desteğini aldı

Eğitim sektöründe anaokulundan üniversiteye kadar okul arama sürecinde veli ve öğrencilere yardımcı olan, özel okul kayıtlarında indirim sunan ve okuyucularına eğitim içerikleri üreten hangiokuldaokumaliyim.com çalışmalarına hızla devam ediyor.

Öğrenci ve veliler 2018’in başlangıcında özel okulların yaptığı bursluluk sınavlarına bir hayli ilgi gösteriyor. Devlet okulundan özel okullara geçiş yapmak isteyen ya da özel okulda okuyan ama okulunu değiştirmek isteyen binlerce kişi hangiokuldaokumaliyim.com’u ziyaret ederek okul bulma problemini çözmeye çalışıyor.

Aylık 100 bin kullanıcıya ulaşan platform aynı zamanda özel okul fiyatları üzerinde indirim gerçekleştirerek binlerce kişiye bütçesine uygun okul imkanı sunuyor.

Eğitim sektörünün dijital yüzü olmak için kolları sıvayan hangiokuldaokumaliyim ekibi, birçok okul kurucusu ve eğitim sektörünü iyi bilen insanlarla bir araya gelerek tecrübelerini ve geribildirimlerini alıyor.

Son olarak “Genç Bakış” programının sunucusu ve eğitimajansi.com sitesinin kurucusu olan Abbas Güçlü ile bir araya gelen hangiokuldaokumaliyim ekibi projesine Abbas Güçlü’den destek almayı da başardı.

AxolotlBio pek çok üniversiteye demo çalışma gerçekleştirdi

Big Bang 2017’de sahne alan girişimlerden biri olan AxolotlBio, yapay doku ve organ üretimi gerçekleştiren 3D Bioprinting Sistemleri geliştiriyor.

AxolotlBio, Ege Üniversitesi Biyomühendislik, Ege Üniversitesi Eczacılık, Katip Çelebi Üniversitesi Merkez Laboratuvarı, 9 Eylül Üniversitesi İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Biyomühendislik ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Kimya Mühendisliği bölümlerine demo çalışma gerçekleştirdi.

Scoutium, bu hafta basında geniş yer buldu

Futbolseverler, futbolcular ve kulüpler için bir pazar yeri oluşturan kitle kaynaklı futbol gözlemciliği platformu Scoutium Sabah, Fotomaç ve Yerel Futbol gazetelerine konu oldu!

http://yerelfutbol.com/amator-liglerin-profesyonel-gozlemcileri

https://www.fotomac.com.tr/futbol/2018/02/21/scoutium-ile-futbolun-kurallari-yeniden-yaziliyor

https://www.sabah.com.tr/pazar/2018/02/18/amator-ligde-futbolcu-avi

Akıllı çanta üreten SWENNA prototip testlerine başladı

İTÜ Çekirdek 2018 girişimlerinden biri olan SWENNA, “Çanta Nedir?” sorusunun yantını değiştirmeye hazırlanıyor.

Moda ve teknolojiyi harmanlayarak yeni nesil akıllı çanta üretmeyi amaçlayan SWENNA prototip testlerine başladı.

Anlatsin.com ilk canlı yayınını yaptı

Firma çalışanlarının mesleklerini, firmalarını ve sektörlerini videolu anlattıkları bir tecrübe aktarım platformu olan Anlatsin.com ilk canlı yayınını yaptı

Bu ilk yayında Arçelik İnsan Kaynakları ekibinden Gülsev Ergin dinleyicilerin sorularını yanıtladı.

Healerbit “Stepbit” kişiye özel ayakkabı tabanlığı ile Arıkovanı’nda fonlamaya açıldı

İTÜ Çekirdek girişimlerinden Healerbit’in ilk ürünü olan Stepbit, Arıkovanı Kitlesel Fonlama Platformu’nda fonlamaya açıldı.

Özellikle yapay zeka ve görüntü işleme teknolojilerine odaklanan Healerbit, sağlık teknolojileri alanında yenilikler yaratmaya çalışıyor.

Günümüz teknolojisi ve geliştirdikleri algoritmalar ile kişinin ayak fotoğraflarının görüntüsünü alan girişim, daha sonra görüntüleri işleyerek kişiye özel tasarım gerçekleştiriyor. Ayak fotoğraflarının görüntüsü ise Healerbit’in mobil uygulaması sayesinde kolayca gönderilebiliyor.

Kısacası kişiye özel tabanlıklar üreten Healerbit, Stepbit üretimi için 3D yazıcı kullanıyor. Daha rahat ve sağlıklı adımlar atılması için tasarlanan Stepbit, 200 noktadan alınan verilerin anlamlandırılması ile üretiliyor.

5 renk ve 10 desen seçeneğine sahip olan Stepbit, Arıkovanı kampanyasından toplamda 100 bin TL elde etmeyi hedefliyor.

Stepbit’in hayallerine ulaşması için buradan destek verebilirsiniz.

IBM Cloud Advocate’i Burak Şimşek İTÜ Çekirdekliler ile buluştu

IBM Cloud Advocate’i Burak Şimşek İTÜ Çekirdekliler ile buluştu. IBM Watson IoT Platform kapsamında girişimcilerimize IBM Cloud, Global Entrepreneurship Programları ve IoT Platformu tanıtıldı.

İTÜ Çekirdek ve BİGG jurileri devam ediyor

Big Bang 2018’e giden yolda ilk adım olan İTÜ Çekirdek Jürileri devam ediyor. Kabul edilen girişimlerle tanışma toplantıları düzenleniyor.

Sizler de bu programa dahil olmak istiyorsanız İTÜ Çekirdek web sitesinden başvurunuzu iletebilirsiniz.

İTÜ Çekirdek başarılı bir şirket olma yolunda ilerlerken ihtiyacınız olan desteği vermek için de hazır!

28 Şubat’a kadar http://bigg.itucekirdek.com adresinden başvurunuzu yaparak fırsatları değerlendirebilirseniz.

İTÜ Çekirdek bu hafta da ziyaretçileriyle buluştu!

İTÜ Çekirdek ziyaretçileriyle buluşmaya devam ediyor. Rotary 100. Yıl Anadolu Lisesi Yeşilay vasıtasıyla İTÜ Çekirdek açık ofisini ziyaret etti.

İTÜ Çekirdek girişimci hikayelerinde bu hafta Eyedius var!

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close