Yapay zekâ yoğun emek gerektiren süreçleri otomatikleştirmesi, zamandan ve maliyetten tasarruf sağlamasının yanı sıra müşterileri daha iyi anlamaya yardımcı olması gibi avantajlarıyla farklı sektör oyuncuları tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Bu noktada, yapay zekâ kullanımı, son birkaç yıldır tüm endüstrilerde katlanarak artıyor. Tüm sektörlerde olduğu gibi InsurTech sektöründe de yapay zekâ kullanımının önemi giderek yükseliyor.

Ancak öncelikle yapay zekânın hangi teknolojilerden oluştuğunu bilmek önem taşıyor:

Makine Öğrenimi: Makine öğrenimi; bir bilgisayar sisteminin açıkça programlanmadan, yapılandırılmış veya yarı yapılandırılmış geçmiş verileri kullanarak tahminlerde bulunmasını veya bazı kararlar almasını sağlıyor.

Derin Öğrenme: Derin öğrenme, herhangi bir denetim olmaksızın yapılandırılmamış veya etiketlenmemiş verilerden öğrenebilen ağlara sahip, makine öğrenimi alt kümesi olarak tanımlanıyor.

Sinir Ağları: Sinir ağları, derin öğrenmenin alt kümesi olarak karşımıza çıkıyor. Çeşitli verileri tanımlayabiliyor, analiz edebiliyor ve bir insan tarafından tanınamayacak kadar karmaşık kalıpları bulabiliyor.

Yapay Zekâ Sigorta Endüstrisinde Nasıl Uygulanıyor?

 Yapay zekâ, sigorta sektöründe faaliyet gösteren kişi ve kurumlara pek çok alanda destek oluyor. Bu nedenle sigorta sektöründekilerin, rakiplerinin gerisinde kalmamak adına yapay zekâ teknolojisini çok yakından tanımaları ve iş modellerine nasıl entegre edeceklerini bilmeleri gerekiyor.

Müşteri Adayı Yönetimi: Yapay zekâ, verilerden değerli içgörüler çıkararak sigortacılara ve satış görevlilerine müşteri adaylarını bulmada yardımcı olur. Ayrıca, önerileri alıcının satın alma geçmişine ve potansiyel harcamalarına göre kişiselleştirebildiğinden, satış görevlilerinin alıcılarla daha etkili şekilde iletişime girmesini sağlayabilir.

Akıllı Sanal Asistanlar: Sinir ağlarını kullanan sohbet robotları; e-posta, sohbet ve telefon görüşmeleri üzerinden müşteri sorgularının çoğunu anlamak ve yanıtlamak için geliştirilebilir. Bu gelişme ise sigortacılar için daha kârlı faaliyetlere dağıtabilecekleri önemli zaman ve kaynakları serbest bırakabilir.

Müşteriyi Elde Tutma: Yapay zekâ, değerli müşterileri elde tutacak en iyi teklifi önermek için kullanılabilecek riski belirlemek üzere, veri taramasında kullanılabilir.

Taleplerin İşlenmesi: Taleplerin işlenmesi; inceleme, araştırma, düzeltme ve havale veya ret dahil olmak üzere birden çok aşamayı içerdiğinden bu süreçlerde hız, müşteri için kritik önem arz ediyor. Ancak belge yakalama teknolojileri sayesinde şirketler; talep işleme görevleri için gereken büyük hacimli belgeleri hızla işleyebilir, sahte talepleri tespit edebilir ve taleplerin düzenlemelere uygun olup olmadığını kontrol edebilir.

Risk toleransı hesaplaması ve yönetimi, hasar analizi, varlık yönetimi, müşteri yatırımlarının ve sigorta kapsamının tutarlı optimizasyonu da yine sigorta sektöründe yapay zekâ ile desteklenebilecek uygulamalar arasında sayılabilir.

Sigorta Endüstrisinde Yapay Zekânın Geleceği Nasıl Olacak?

 Yapay zekâ; sigorta deneyimini müşteriler için daha hızlı, isteğe bağlı ve uygun fiyatlı hale getiriyor. Sigortacılar ellerinde bulunan veriyle yapay zekâ teknolojisini birleştirdiklerinde müşterilerin ne istediğini ve neye ihtiyaç duyduğunu anlayabilecekleri için sigorta sektörünün yakın zamanda, daha esnek bir hâl alması bekleniyor.

Yapay zekâ aynı zamanda, müşterilerin sigorta şirketleriyle etkileşime girmesini kolaylaştıracağından sigorta satın alanların sayısının da yakın gelecekte artacağı düşünülüyor.

Yeni nesil sigortacılığa, girişiminle katkı sağlamak ister misin?

İTÜ Çekirdek olarak, yapay zekâ modellerinden makine öğrenimine; sigorta sektöründe çığır açacak yeni nesil teknolojiler geliştiren girişimleri, sektörün önde gelen sigorta şirketleri AgeSA, Agito, AkSigorta, Axa Sigorta, HDI Sigorta ve Türkiye Sigorta ile buluşturmaya devam ediyoruz. Sen de sigorta sektörünü inovasyonla geliştirip büyütecek ve sektördeki dijital dönüşümü hızlandıracak teknolojiler geliştiriyorsan seni İTÜ Çekirdek’e bekliyoruz!

 

 

Kaynak: https://atrium.ai/resources/how-ai-and-machine-learning-are-helping-the-insurance-industry/

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close