Sigorta sektörünün dijitale doğru dönüşüm süreci devam ederken bu alandaki rekabet de her geçen gün artıyor. Rekabetin yoğun olduğu bir ortamda, sigorta sektörü için inovatif çözümler geliştirmek isteyenlerinse dikkate alması gereken bazı temel unsurlar bulunuyor.

 

Yeni Teknolojiler

IoT (Nesnelerin İnterneti) gibi teknolojiler, sigortacılık alanında büyüme ve yenilik için fırsatlar yaratıyor. Devasa miktarda veriye yol açan çok sayıda sensörle risk belirleme, bireysel müşterilerin özelliklerine ve davranışlarına dayandırılabiliyor. Bu değişiklik ise temel iş modellerini etkileyeceğe benziyor. Sigorta sağlayıcılar için, dijital teknolojilerden ve müşteri verilerinden yararlanarak mevcut ürünleri alıp üstün bir müşteri deneyimi için kullanıcıya göre uyarlama fırsatının kapıları açılıyor.

 

Yeni Kanallar

Yenilikçi sigorta ürünlerinin müşteri deneyimini ön planda tutması önem taşıyor. İyi düşünülmüş, yenilikçi bir sigorta ürünü; kullanıcıları güçlendireceği gibi, şirket ve müşterilere de fayda sağlıyor.

Mevcut bir ürünü yeni kanallara taşıyarak aracıları ortadan kaldıran ve doğrudan müşteriye satış yapmayı sağlayan yeni modeller de kullanıcı deneyimine pozitif yönde katkı sağlayacağından, sigorta sektöründe inovatif çözümler geliştirmek isteyenlerin, yeni kanal arayışlarına da odaklanmaları önem taşıyor.

 

Yeni Demografik Odak

Yeni demografiye odaklanmak, sigortacılara, farklı müşteri gruplarının özel ihtiyaçlarını karşılayan ürün ve hizmetler sunma fırsatı yarattığı gibi yeni bir teklif oluşturmak için mevcut ürünü şekillendirme konusunda da yardımcı oluyor.

Örneğin “baby boomers” grubu, mevcut yaşam standartlarını koruyan ürünlerle ilgilenirken daha genç tüketiciler; harcanabilir gelirlerinin bir kısmını, yeni bir ev veya araba satın alımlarına yardımcı olacak ürünlere harcamak isteyebiliyor. Bu nedenle inovatif sigorta ürünü geliştirmek isteyenlerin veya hâlihazırda böyle bir ürünü bulunanların, yeni demografileri göz önüne alması önem taşıyor.

 

Yeni Nesil Sigortacılığa, Geliştirdiğin İnovatif Çözümlerle Katkı Sağlamak İster Misin?

İTÜ Çekirdek olarak, yapay zekâ modellerinden makine öğrenimine; sigorta sektöründe çığır açacak yeni nesil teknolojiler geliştiren girişimleri, sektörün önde gelen sigorta şirketleri AgeSA, Agito, AkSigorta, Axa Sigorta, HDI Sigorta ve Neova Sigorta ile buluşturmaya devam ediyoruz. Sen de sigorta sektörünü inovasyonla geliştirip büyütecek ve sektördeki dijital dönüşümü hızlandıracak teknolojiler geliştiriyorsan seni İTÜ Çekirdek’e bekliyoruz. Hemen InsurTech Programına başvur!

 

Kaynak: https://www.mendix.com/blog/3-things-to-leverage-for-insurance-product-innovation/

 

Yazar Hakkında

mm

Girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir ekosistem olan İTÜ Çekirdek, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe tüm sektörlere açık bir girişimcilik merkezidir.

Paylaşım
Close